ÅFF:n alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 22.1.2017 klo 0:28:06
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Knölsvan Cygnus olor Kyhmyjoutsen
18.1. Mariehamn Merireitti: Svinö - Styrsö 15 4 juv p, 11 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 211 14 juv p, 197 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 55 16 juv p, 39 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 2 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 7 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 34 rannoilla hajallaan (Kristiina Lähde)
17.1. Jomala Hammarudda 6 2 juv p, 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Käringsund silta 4 2 juv p, 2 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 29 4 juv p, 25 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Gottby, Böjsas 2 juv p, peltokyhmärien invaasio laukkariparveen (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 ad (Kristiina Lähde)
16.1. Saltvik Vesterkleven 6 p (Christer Svedmark)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 78 8 juv p, 70 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 6 (Kristiina Lähde)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 (Kristiina Lähde)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 8 p (Yngve Jansson)
14.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 34 (Kristiina Lähde)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 9 3 +2kv p, 4 ad p, 2 ad m (Samuel Jansson)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 2 juv, 1 ad (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 1 ad SE, 1 juv SE (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 ad (Kristiina Lähde)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 juv (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Torsholma 22 p (Risto Saranto)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 50 p (Risto Saranto)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 8 ad (Kristiina Lähde)
10.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 5 1 juv, 4 ad (Kristiina Lähde)
10.1. Lemland Granö 33 9 2kv p, 24 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Skobbholm 12 2 2kv p, 10 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö sund 17 4 2kv p, 13 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö 11 5 2kv p, 6 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 15 2 2kv p, 13 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 7 1 juv, 6 ad (Kristiina Lähde)
10.1. Mariehamn Kalasatama 26 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Järsö,norra 5 1 2kv p, 4 +2kv p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 juv (Kristiina Lähde)
9.1. Lemland Herröskatan 1 2kv p, törkeä sumu (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 30 3 2kv p, 27 +2kv p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Lemströmskanal 4 2 2kv p, 2 pariutuneet +2kv p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 ad (Kristiina Lähde)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 7 1 juv, 6 ad (Kristiina Lähde)
8.1. Vårdö Sandösund 3 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 3 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 67 16 2kv p, 51 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Hummelvik 14 2 2kv p, 12 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 10 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Tallöga 7 p (Åke Björklund)
8.1. Jomala Hammarudda, Hamnöra 42 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 22 3 juv, 19 ad, hajallaan rannoilla (Kristiina Lähde)
8.1. Sund Prästösundet 18 2 p, 4 2kv p, 12 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 6 +2kv p (Jari Helstola)

Sångsvan Cygnus cygnus Laulujoutsen
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 8 5 juv p, 3 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 52 7 juv p, 45 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Käringsund silta 6 2 juv p, 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 19 9 juv p, 10 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Gottby, Böjsas 90 14 juv p, 76 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 14 9 juv (5,4) p, 5 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 34 8 juv p, 26 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Brändö 18 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 14 6 juv (1a) p, 8 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Käringsund 1 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Gottby åkrar 66 p (Pejk Eriksson)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 16 3 juv p, 13 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 18 1 ad kuollut, 5 +2kv p, 12 ad p (Samuel Jansson)
11.1. Jomala Gottby, Åkrar, Nybacka 52 7 +2kv p, 45 ad p (Samuel Jansson)
11.1. Jomala Gottby, åkrar 62 16 +2kv p, 46 ad p (Samuel Jansson)
10.1. Mariehamn Kalasatama 1 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 96 46 +2kv p, 50 ad p (Samuel Jansson)
10.1. Lemland Granö 10 6 2kv p, 4 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö sund 1 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Skobbholm 4 +2kv p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 1 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 5 m (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Djurvik, Tallöga 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 4 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 1 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Alören 12 1 2kv p, 11 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 20 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Hammarudda, Hamnöra 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Gottby, Böjsas 40 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Cygnus (släktet) Cygnus sp Joutsenlaji
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 25 (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 ad (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 ad (Kristiina Lähde)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 12 (Kristiina Lähde)
8.1. Lemland Nåtö, Lönnbådan 40 p, Viking Grace M:hamina - Herrö (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 7 p (Samuel Jansson)

Sädgås Anser fabalis Metsähanhi
16.1. Hammarland Gottby åkrar 2 p (Pejk Eriksson)
11.1. Jomala Gottby, Åkrar, Nybacka 3 p (Samuel Jansson)

Sädgås (rasen fabalis) Anser fabalis fabalis Taigametsähanhi
16.1. Hammarland Gottby åkrar 2 p (Pejk Eriksson)

Sädgås (rasen rossicus) Anser fabalis rossicus Tundrametsähanhi
17.1. Jomala Gottby, Böjsas 2 +2kv p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Kricka Anas crecca Tavi
13.1. Mariehamn sviby bron 2 p, gömde sig i vassen på möckelö sidan (Johan Ekholm)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 4 p (Samuel Jansson)
11.1. Jomala Gottby, åkrar 2 p (Samuel Jansson)

Gräsand Anas platyrhynchos Sinisorsa
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 40 21 p, 9 n p, 10 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Mariehamn Merireitti: Svinö - Styrsö 6 3 n p, 3 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Marsund 70 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 2 1 n p, 1 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 128 16 p, 26 n p, 86 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 40 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 15 5 n p, 10 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 6 (Kristiina Lähde)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 43 24 p, 6 n p, 13 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 10 (Kristiina Lähde)
14.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 30 (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 30 (Kristiina Lähde)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 7 (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 24 p (Risto Saranto)
11.1. Jomala Gottby, åkrar 235 14 lask, 221 p (Samuel Jansson)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 335 p (Samuel Jansson)
10.1. Lemland Nåtö 2 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö sund 9 5 n p, 4 k p (Jari Helstola)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 4 p (Samuel Jansson)
10.1. Lemland Skobbholm 27 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 19 9 n p, 10 k p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 89 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Järsö,norra 12 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 3 2 n p, 1 k p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Herröskatan 4 1 n p, 3 k p, törkeä sumu (Jari Helstola)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 kiert (Jari Helstola)
8.1. Lemland Nåtö, Lönnbådan 130 p, Viking Grace M:hamina - Herrö (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 30 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 13 p (Jari Helstola)
8.1. Saltvik Haraldsby, Färjsundet 2 k p kiert (Jari Helstola)
8.1. Sund Prästösundet 12 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Tallöga 9 p (Åke Björklund)
8.1. Jomala Hammarudda, Hamnöra 35 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Vårdö Hummelvik 28 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 15 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Sund Kastelholm 10 5 n p, 5 k p (Jari Helstola)

Vigg Aythya fuligula Tukkasotka
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 17 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 85 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Storby, Tullbryggan 40 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 300 p, noin (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 770 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Käringsund 27 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Saltvik Vesterkleven 2 k p (Christer Svedmark)
10.1. Lemland Nåtö sund 4 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 40 p (Jari Helstola)
10.1. Mariehamn Kalasatama 900 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 430 250 lask p, 180 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Svibyviken 14 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö 179 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Mörholmen 650 650 >650p, lintuja jäi katveeseen p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 950 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Lemströmskanal 1 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 200 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 305 3a p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 80 p (Jari Helstola)
8.1. Lemland Nåtö strömmen 2200 p (Yngve Jansson)
8.1. Jomala Tallöga 120 m (Åke Björklund)
8.1. Vårdö Hummelvik 2 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Hamnöra 950 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Bergand Aythya marila Lapasotka
18.1. Föglö Klovskärs fjärden 20 (1a) SW, pilkkasiipien seurassa (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 17 9 n-puk p, 8 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 2 n-puk p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Berghamn 15 11 n-puk p, 4 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Mariehamn sviby bron 3 n p, bland viggarna (Johan Ekholm)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 1 n p, tillsammans med knipor! (Yngve Jansson)
10.1. Jomala Möckelö,Svibyviken 4 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö 2 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 1 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 5 2 n p, 3 k p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Alören 8 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 9 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 5 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Hummelvik 1 p (Jari Helstola)

Alfågel Clangula hyemalis Alli
18.1. Mariehamn Merireitti: Svinö - Styrsö 34 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 15 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 57 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 9 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 35 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Sandgrundenin alue 65 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 575 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 45 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Tallöga 10 p (Pejk Eriksson)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 209 70 lask, 139 m (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Tallöga 11 p (Åke Björklund)
8.1. Jomala Djurvik, Tallöga 10 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 191 81 m, 110 p (Samuel Jansson)

Sjöorre Melanitta nigra Mustalintu
17.1. Jomala Hammarudda 180 (1a) p, noin (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 5 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Sälskär 19 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 8 N (Yngve Jansson)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 k m (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 150 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Svärta Melanitta fusca Pilkkasiipi
18.1. Lemland Stora Lökskär 3 n-puk p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Klovskärs fjärden 18 (1a) SW, lapasotkien seurassa (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 20 (1a) p, noin, mustalintuparvessa (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 5 n-puk (1a) p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Södra Rönnskärin alue 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Styrsingsuddenin eteläpuoli 1 E (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Stenhällenin alue 3 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 50 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Emskärin alue 14 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Ängeskärin alue 7 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 4 m, 2+2 (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 50 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Vårdö Alören 2 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 65 p (Samuel Jansson)

Knipa Bucephala clangula Telkkä
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 3 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 280 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 91 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Saltvik Vesterkleven 11 5 n p, 6 k p (Christer Svedmark)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 169 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 22 p (Yngve Jansson)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 26 22 p, 4 m (Samuel Jansson)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 50 S21, +2C (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 7 p, 3kk4nn (Risto Saranto)
10.1. Lemland Nåtö 3 p (Jari Helstola)
10.1. Mariehamn Kalasatama 155 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 14 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 2 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö sund 11 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Järsö,norra 110 p nous (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 1150 p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 50 sohjoisen jäärajan liepeillä (Kristiina Lähde)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 171 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 22 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Hummelvik 31 p (Jari Helstola)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 5 (Kristiina Lähde)
8.1. Sund Prästösundet 3 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Alören 168 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 115 p (Jari Helstola)

Salskrake Mergellus albellus Uivelo
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 2 n-puk p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 51 19 n-puk p, 32 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Saltvik Vesterkleven 21 9 n p, 12 k p (Christer Svedmark)
15.1. Eckerö Västerfjärden, Bonäsfjärden 2 p (Yngve Jansson)
10.1. Lemland Granö 52 19 n p, 1 k 2kv p, 32 k p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö 5 3 n p, 2 k p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 1 n p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Hamnöra 25 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 13 8 k p, 5 n p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 33 p (Jari Helstola)

Småskrake Mergus serrator Tukkakoskelo
17.1. Hammarland Tällholm 12 7 n-puk p, 5 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 6 3 n p, 3 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Emskärin alue 9 7 n-puk N, 2 k ad N, (1a) (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Stenhällenin alue 1 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Södra Rönnskärin alue 1 n-puk p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Söderhällenin alue 1 n-puk p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 5 p (Yngve Jansson)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 4 3 n p, 1 k p (Jari Helstola)
8.1. Lemland Nåtö, Lönnbådan 4 1 n p, 3 k p, Viking Grace M:hamina - Herrö (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Storskrake Mergus merganser Isokoskelo
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 30 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Mariehamn Merireitti: Svinö - Styrsö 26 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 85 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 11 (Kristiina Lähde)
17.1. Eckerö Degersand 36 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 7 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 3 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 66 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Saltvik Vesterkleven 13 7 n p, 6 k p (Christer Svedmark)
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 10 W (Kristiina Lähde)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 49 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 12 (Kristiina Lähde)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 (Kristiina Lähde)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 18 12 p, 6 m (Samuel Jansson)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 5 (Kristiina Lähde)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 k (Kristiina Lähde)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 60 80 % k, S21m/s, +2C (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 130 p (Risto Saranto)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 12 SE (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Torsholma 30 p (Risto Saranto)
10.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 15 (Kristiina Lähde)
10.1. Mariehamn Kalasatama 30 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Järsö,Langnäs 3 1 n p, 2 k p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö 28 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 40 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 2 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Svibyviken 10 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtö sund 22 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 17 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 30 p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 6 4 n, 2 k (Kristiina Lähde)
9.1. Lemland Lemströmskanal 1 k p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Tallöga 12 p (Åke Björklund)
8.1. Sund Prästösundet 19 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 8 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 45 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Alören 331 p (Jari Helstola)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 8 (Kristiina Lähde)

Sjöfågel Anatidae sp Vesilintu
10.1. Lemland Järsö,norra 11 p kiert (Jari Helstola)
9.1. Lemland Herröskatan 1 p kiert, törkeä sumu (Jari Helstola)

Järpe Tetrastes bonasia Pyy
14.1. Saltvik Kvarnbo Kavelbro 1 p ä (Yngve Jansson)

Fasan Phasianus colchicus Fasaani
9.1. Lemland Södra Flaka 7 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Norrby, Norrgård 5 3 n p, 2 k p (Jari Helstola)

Smålom Gavia stellata Kaakkuri
16.1. Jomala Ståtbådarnan alue 1 tp S (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin luoteispuoli 1 tp S (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 2 N (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Gavia (släktet) Gavia sp Kuikkalaji
15.1. Eckerö Degersand 1 E (Yngve Jansson)

Skäggdopping Podiceps cristatus Silkkiuikku
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 tp lask (Samuel Jansson)

Svarthakedopping Podiceps auritus Mustakurkku-uikku
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 tp m SW (Samuel Jansson)

Storskarv Phalacrocorax carbo Merimetso
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 0 (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Rödhamnsfjärden 23 p, kahdella eteläpuolen merimerkillä (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 12 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Västerkläppin alue 45 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Mariehamn Svibyviken 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Sandgrundenin alue 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Druvanin alue 20 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 43 9 p, 34 m (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 10 kiert (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Djurvik, Tallöga 105 kiert (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Lemland Nåtö, Lönnbådan 70 p, Viking Grace M:hamina - Herrö (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 5 m (Samuel Jansson)

Havsörn Haliaeetus albicilla Merikotka
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 8 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 18 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Marsund 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
17.1. Eckerö Västerfjärden 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Tallöga 3 p (Pejk Eriksson)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 14 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 kiert (Kristiina Lähde)
14.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 NW (Kristiina Lähde)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 3 p (Samuel Jansson)
14.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 SE (Kristiina Lähde)
12.1. Brändö Torsholma, Lilla Delskär 9 p (Jukka Tobiasson)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 5 p, 3ad2juv, 2ad istuivat jäällä lähes koko (karikukko)-... (Risto Saranto)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 2 kiert (Samuel Jansson)
10.1. Lemland Järsö,norra 4 p (Jari Helstola)
10.1. Mariehamn Kalasatama 1 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 2 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 5 p (Jari Helstola)
10.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 SE (Kristiina Lähde)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 1 kiert (Samuel Jansson)
10.1. Jomala Möckelö,Mörholmen 1 p (Jari Helstola)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 ad p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 W (Kristiina Lähde)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 1 m (Samuel Jansson)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 2 1 n p, 1 k p (Jari Helstola)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 SW (Kristiina Lähde)
8.1. Lemland Nåtö, Lönnbådan 31 kiert, Viking Grace M:hamina - Herrö (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Torpfjärden 1 kiert (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Vårdö Alören 3 1 p, 2 imm p (Jari Helstola)
8.1. Saltvik Haraldsby, Färjsundet 1 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Hummelvik 1 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 1 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 5 kiert (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Tallöga 3 p (Åke Björklund)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 2 m (Samuel Jansson)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 E (Kristiina Lähde)

Duvhök Accipiter gentilis Kanahaukka
12.1. Brändö Brändöby 1 +2kv kiert (Tommy Pettersson)
8.1. Mariehamn Strandnäs hotel 1 p (Jari Helstola)

Sparvhök Accipiter nisus Varpushaukka
17.1. Eckerö Käringsund 1 kiert (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Hellestorp, Lemland 1 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Prästgårdenby 1 kiert (Lars-Olof Hellman)
8.1. Sund Bomarsund 1 p (Jari Helstola)

Fjällvråk Buteo lagopus Piekana
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 1 kiert m, Flög vidare mot skag. (Samuel Jansson)

Kungsörn Aquila chrysaetos Maakotka
17.1. Eckerö Västerfjärden 1 subad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Hammarland Tällholm 1 2kv p (Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Västerfjärden, Bonäsfjärden 1 +6kv subad m kiert S-W, min första adulta kungsörn(Achr... (Yngve Jansson)

Stenfalk Falco columbarius Ampuhaukka
15.1. Saltvik Hullby 1 Jagade sidensvansar (Pejk Eriksson)

Sothöna Fulica atra Nokikana
16.1. Mariehamn Svibyviken 9 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Roskarl Arenaria interpres Karikukko
8.1. Brändö Nötö 1 p (Jukka Tobiasson)

Skärsnäppa Calidris maritima Merisirri
18.1. Föglö Svartsanketin alue 3 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Skarvhällarna 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Vänskärskobben 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Ådskärsgrynnan 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
8.1. Jomala Djurvik, Tallöga 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 15 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Calidris (släktet) Calidris sp Sirrilaji
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 6 m (Samuel Jansson)

Tobisgrissla Cepphus grylle Riskilä
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 3 1 2kv p, 2 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 18 6 tp p, 9 2kv p, 3 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Jomala Hammarudda 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Styrsingsuddenin eteläpuoli 28 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Norrgaddenin alue 6 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 22 4 p, 11 2kv p, 7 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin luoteispuoli 3 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 18 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Druvanin alue 1 2kv p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 5 tp N (Yngve Jansson)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 4 tp p (Yngve Jansson)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 14 5 tp m, 1 vp lask, 8 tp p (Samuel Jansson)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 2 tp p (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Djurvik, Tallöga 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Hammarudda, Marsäng 4 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Tordmule Alca torda Ruokki
18.1. Föglö Ljusskärs fjärden 4 tp (2a) W (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Rödhamnsfjärden 1 tp W (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Västerkläppin alue 6 tp (2a) p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Sandgrundenin alue 2 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Ängeskärin alue 1 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin alue 1 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Skrattmås Larus ridibundus Naurulokki
18.1. Föglö Storklobben 2 1 2kv p, 1 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 4 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Mariehamn Västerhamn - Västra Ytternäs 3 2 2kv p, 1 +2kv p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 2 +2kv p (Risto Saranto)
10.1. Lemland Nåtö 3 1 2kv p, 2 +2kv p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 11 3 2kv p, 8 +2kv p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 3 1 2kv tp p, 2 +2kv tp p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 1 +2kv tp p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 1 +2kv p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 8 2 2kv p, 6 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Tallöga 2 p, kiert (Åke Björklund)

Fiskmås Larus canus Kalalokki
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 107 3 2kv p, 104 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Degersand 3 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 31 4 2kv p, 27 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 12 p (Samuel Jansson)
10.1. Mariehamn Kalasatama 13 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 4 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 47 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Flakaviken,Bocknäs 1 ad p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 3 p (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Tallöga 15 p, kiert (Åke Björklund)
8.1. Vårdö Alören 3 1 2kv p, 2 +2kv p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 5 p (Samuel Jansson)

Gråtrut Larus argentatus Harmaalokki
18.1. Mariehamn Merireitti: Svinö - Styrsö 2 1 imm p, 1 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 24 11 imm p, 3 subad p, 10 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 12 8 p, 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 1 imm p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 5 3 imm p, 2 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 17 1 p, 5 imm p, 1 subad p, 10 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 16 p (Samuel Jansson)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 50 p (Risto Saranto)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
10.1. Lemland Nåtö 25 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 3 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Svibyviken 32 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 1 p (Jari Helstola)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 kiert (Kristiina Lähde)
8.1. Sund Prästösundet 2 p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Tallöga 10 p, kiert (Åke Björklund)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 7 2 +2kv p, 5 p (Samuel Jansson)

Havstrut Larus marinus Merilokki
18.1. Lemland Merireitti: Korsöfjärden -Askörännan - Kvarngrundsfjärden - Rödhamnsfjärden - Ledfjärden 3 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 8 1 juv p, 7 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 2 1 imm p, 1 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Västerfjärden 4 1 imm p, 3 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 4 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 7 3 +2kv p, 4 m (Samuel Jansson)
11.1. Brändö Torsholma 8 p p (Risto Saranto)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 50 p, ad ja juv 50/50. (Risto Saranto)
11.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)
10.1. Mariehamn Kalasatama 3 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Järsö,norra 1 p (Jari Helstola)
10.1. Lemland Granö 2 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Svibyviken 6 p (Jari Helstola)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 1 p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 2 +2kv p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 2 1 imm p, 1 ad p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 2 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Alören 2 p (Jari Helstola)
8.1. Sund Prästösundet 1 p (Jari Helstola)

Larus (släktet) Larus sp Lokkilaji
8.1. Vårdö Sandö,Båthusudden 5 p (Jari Helstola)

Tamduva Columba livia Kesykyyhky
15.1. Hammarland Sålis 1 p, Försökte uppvakta kajorna. (Mari Åkerholm, Eivor Karlsson)
11.1. Mariehamn Strandgatan 7 m (Åke Björklund)
8.1. Mariehamn Klintvägen 7 kiert (Yngve Jansson)

Ringduva Columba palumbus Sepelkyyhky
15.1. Brändö Åva, Nottholm 1 2kv p (Jukka Tobiasson)

Turkduva Streptopelia decaocto Turkinkyyhky
13.1. Mariehamn centrum 2 p, Satt i tall på Västra esplanadgatan (Johan Ekholm)

Sparvuggla Glaucidium passerinum Varpuspöllö
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 p, Satt i en grantopp, när jag kom till udden. (Samuel Jansson)

Gråspett Picus canus Harmaapäätikka
20.1. Brändö Borkenholm 6 p (Tommy Pettersson)

Spillkråka Dryocopus martius Palokärki
14.1. Saltvik Kvarnbo Kavelbro 1 p (Yngve Jansson)

Större hackspett Dendrocopos major Käpytikka
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Strömsby 2 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 1 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandösund 1 p (Jari Helstola)

Mindre hackspett Dendrocopos minor Pikkutikka
9.1. Mariehamn Oxelgränd 1 p, ä (Åke Björklund)

Skärpiplärka Anthus petrosus Luotokirvinen
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 ä, 1 ex förbiflygande. (Samuel Jansson)

Sidensvans Bombycilla garrulus Tilhi
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 2 NE (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Saltvik Hullby 12 p (Pejk Eriksson)
15.1. Saltvik Hullby 12 p (Pejk Eriksson)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 6 p (Samuel Jansson)
13.1. Brändö Borkenholm 24 p (Tommy Pettersson)
13.1. Brändö Baggholma 45 p (Tommy Pettersson)
10.1. Lemland Nåtöströmmen,Granholm 10 >10p p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Sundsvidja, Mörkö sund 16 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Söderby 20 noin p (Jari Helstola)
8.1. Jomala Prästgårdenby 3 p (Lars-Olof Hellman)

Strömstare Cinclus cinclus Koskikara
14.1. Saltvik Kvarnbo Kavelbro 1 p (Yngve Jansson)

Gärdsmyg Troglodytes troglodytes Peukaloinen
18.1. Mariehamn nabben 2 Ä (Johan Ekholm)
17.1. Eckerö Torp 2 p (Jarkko Santaharju)
17.1. Eckerö Storby, Krogarviken 1 p (Antti Below)
16.1. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 ä (Johan Ekholm)
16.1. Mariehamn Svibyviken, Klinten 1 ä p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Jomala Torpfjärden, Östra 1 ä (Johan Ekholm)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 1 p (Yngve Jansson)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 1 p (Samuel Jansson)
8.1. Sund Kastelholm 1 p ä (Jari Helstola)
8.1. Jomala Prästgårdenby Alkärret 1 p (Lars-Olof Hellman)

Järnsparv Prunella modularis Rautiainen
17.1. Hammarland Postad 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
12.1. Hammarland Postad 3 p, Hängde med den sibiriska järnsparven (Johan Ekholm)

Sibirisk järnsparv Prunella montanella Taigarautiainen
17.1. Hammarland Postad 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Postad 1 p (Pejk Eriksson)
12.1. Hammarland Postad 1 p, Ännu kvar (Johan Ekholm)

Rödhake Erithacus rubecula Punarinta
17.1. Mariehamn Västra Ytternäs, Solhem 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 1 p (Risto Saranto)
10.1. Lemland Järsö,norra 1 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Herröskatan 1 p (Jari Helstola)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 p ä (Jari Helstola)

Koltrast Turdus merula Mustarastas
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 k (Kristiina Lähde)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 k (Kristiina Lähde)
11.1. Brändö Åva, Storåkern 4 p (Risto Saranto)
11.1. Brändö Björnholma 1 k p (Risto Saranto)
9.1. Lemland Södra Flaka 5 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Norrby, Norrgård 6 p (Jari Helstola)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 2 p (Samuel Jansson)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 14 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Herröskatan 6 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Grillskärsfjärden 1 p (Jari Helstola)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 10 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Sandösund 6 p (Jari Helstola)
8.1. Mariehamn Strandnäs hotel 2 p (Jari Helstola)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 (Kristiina Lähde)
8.1. Jomala Kalmsta, Solvendan 20 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Jomala Gottby, Ramsholmen 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)
8.1. Finström Ämnäs 7 p (Jari Helstola, Jörgen Eriksson)
8.1. Finström Godby 8 p (Jari Helstola)

Björktrast Turdus pilaris Räkättirastas
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 7 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 16 p (Yngve Jansson)
10.1. Lemland Nåtö 1 kiert (Jari Helstola)
9.1. Mariehamn Strandnäs 1 p (Jari Helstola)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 74 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Sandösund 1 1-2p p (Jari Helstola)

Taltrast Turdus philomelos Laulurastas
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 nous SSE (Samuel Jansson)

Svarthätta Sylvia atricapilla Mustapääkerttu
9.1. Jomala Granvägen 1 k p (Samuel Jansson)

Kungsfågel Regulus regulus Hippiäinen
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 ä (Samuel Jansson)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 1 p ä (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 2 p (Samuel Jansson)

Skäggmes Panurus biarmicus Viiksitimali
8.1. Jomala Torpfjärden 1 1 ääni, useita p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Stjärtmes Aegithalos caudatus Pyrstötiainen
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 6 p (Jari Helstola)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 6 p (Samuel Jansson)

Blåmes Cyanistes caeruleus Sinitiainen
18.1. Jomala Sundblomsvägen 19 13 p (Jonas Grönlund)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 p (Samuel Jansson)
14.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 15 p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 11 p (Samuel Jansson)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 9 (Kristiina Lähde)

Talgoxe Parus major Talitiainen
18.1. Jomala Sundblomsvägen 19 17 p (Jonas Grönlund)
14.1. Eckerö Styrsingsudden 1 p (Samuel Jansson)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 10 p (Risto Saranto)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 32 p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 7 p (Samuel Jansson)
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 3 p (Samuel Jansson)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 (Kristiina Lähde)

Tofsmes Lophophanes cristatus Töyhtötiainen
8.1. Eckerö Skeppsviksholmen 1 ä (Samuel Jansson)

Talltita Poecile montanus Hömötiainen
15.1. Eckerö Västerfjärden, Bonäsfjärden 1 p (Yngve Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 1 p (Samuel Jansson)

Ob. mes / tita Cyanistes / Parus / Periparus / Lophophanes / Poecile Tiaislaji
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 40 cae+maj p (Jari Helstola)

Nötväcka Sitta europaea Pähkinänakkeli
20.1. Mariehamn Klinten 2 p Ä, Nytt ställe för mig att se denna art (Johan Ekholm)
18.1. Jomala ramsholmen 5 Än p kiert, kan ha varit ännu flera. hade 4 samtidigt i... (Johan Ekholm)
17.1. Mariehamn Västra Ytternäs, Solhem 1 än p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
8.1. Mariehamn Espholm Sleipner 1 ä (Yngve Jansson)
8.1. Mariehamn Västra Ytternäs, Solhem 1 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Trädkrypare Certhia familiaris Puukiipijä
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 1 p (Samuel Jansson)
9.1. Lemland Herröskatan 2 p (Jari Helstola)
9.1. Lemland Lundsvägen 1 p, Vid utfordringen (Björn Andersson)
8.1. Jomala Prästgårdenby Alkärret 1 p (Lars-Olof Hellman)

Varfågel Lanius excubitor Isolepinkäinen
20.1. Brändö Korsklobb 1 p (Tommy Pettersson)
17.1. Eckerö Västerfjärden 1 p (Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
10.1. Brändö Baggholma 1 p (Tommy Pettersson)
10.1. Brändö Åva söderholmen 1 p (Tommy Pettersson)
8.1. Eckerö Torp 1 p, Tog talgoxe, avlivade den i buske (Björn Andersson)
8.1. Brändö Torsholma, Killingholm 1 p (Tommy Pettersson)

Nötskrika Garrulus glandarius Närhi
9.1. Lemland Västerängaviken 2 p (Jari Helstola)

Skata Pica pica Harakka
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 4 p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 7 p (Samuel Jansson)

Nötkråka Nucifraga caryocatactes Pähkinähakki
8.1. Mariehamn Klinten, Notgrundet 2 p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Kaja Corvus monedula Naakka
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 8 p (Samuel Jansson)

Kråka Corvus corone Varis
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 8 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 50 p (Risto Saranto)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 18 p (Samuel Jansson)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 6 m (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 5 p (Samuel Jansson)

Korp Corvus corax Korppi
18.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
15.1. Eckerö Styrsingsudden. 4 m E (Yngve Jansson)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 kiert (Kristiina Lähde)
11.1. Jomala Kungsö vägskäl 2 p, Åt av den döda sångsvanen. (Samuel Jansson)
11.1. Brändö Rönnskäers grundet 1 p (Risto Saranto)
10.1. Jomala Möckelö,Havsbadet 3 p (Jari Helstola)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 2 p (Samuel Jansson)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 1 S (Kristiina Lähde)

Stare Sturnus vulgaris Kottarainen
17.1. Eckerö Storby 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Saltvik Haga Kungsgård 3 p (Pejk Eriksson)

Gråsparv Passer domesticus Varpunen
11.1. Mariehamn Strandgatan 1 p (Åke Björklund)

Pilfink Passer montanus Pikkuvarpunen
11.1. Brändö Åva, Storåkern 10 p (Risto Saranto)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 10 p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 6 p (Samuel Jansson)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 6 p (Samuel Jansson)
8.1. Finström Godby 40 p (Jari Helstola)

Bofink Fringilla coelebs Peippo
18.1. Jomala Sundblomsvägen 19 3 p (Jonas Grönlund)
17.1. Hammarland Postad 22 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Postad 10 p (Pejk Eriksson)
13.1. Mariehamn centrum 2 p, västra espalanden (Johan Ekholm)
11.1. Brändö Åva, Storåkern 1 n p (Risto Saranto)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 2 k p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 8 p (Samuel Jansson)

Bergfink Fringilla montifringilla Järripeippo
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 6 p (Samuel Jansson)

Grönfink Carduelis chloris Viherpeippo
8.1. Vårdö Vårdöby 10 p (Jari Helstola)
8.1. Finström Godby 15 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 8 p (Samuel Jansson)

Steglits Carduelis carduelis Tikli
18.1. Jomala Sundblomsvägen 19 2 p (Jonas Grönlund)
17.1. Hammarland Postad 50 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 (Kristiina Lähde)
16.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 (Kristiina Lähde)
16.1. Hammarland Postad 100 p (Pejk Eriksson)
15.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 2 (Kristiina Lähde)
13.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 (Kristiina Lähde)
13.1. Mariehamn centrum 4 p, västra espalanden (Johan Ekholm)
12.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 (Kristiina Lähde)
9.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 (Kristiina Lähde)
8.1. Kökar Hellsö, Väster i sundet 3 W6 +0C (Kristiina Lähde)
8.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 15 p (Samuel Jansson)

Grönsiska Carduelis spinus Vihervarpunen
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 4 p (Samuel Jansson)
9.1. Lemland Herröskatan 30 p (Jari Helstola)

Hämpling Carduelis cannabina Hemppo
17.1. Hammarland Postad 1 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Gråsiska Carduelis flammea Urpiainen
17.1. Hammarland Postad 160 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Hammarland Postad 100 p (Pejk Eriksson)
16.1. Mariehamn Apalängen 50 p (Johan Ekholm)
8.1. Finström Ämnäs 2 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 1 p (Samuel Jansson)

Snösiska Carduelis hornemanni Tundraurpiainen
17.1. Hammarland Postad 5 p, ainakin (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Mariehamn Apalängen 2 p, nytt ekokryss (Johan Ekholm)
16.1. Hammarland Postad 5 p (Pejk Eriksson)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 1 p (Samuel Jansson)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 1 p (Samuel Jansson)

Mindre korsnäbb Loxia curvirostra Pikkukäpylintu
17.1. Mariehamn Västra Ytternäs, Lervik 2 ä kiert, parven ääntä (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Större korsnäbb Loxia pytyopsittacus Isokäpylintu
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 2 p (Samuel Jansson)
8.1. Jomala Torpfjärden 1 ääni p (Petri Helminen, Tom Lindbom, Jukka Sillanpää)

Domherre Pyrrhula pyrrhula Punatulkku
14.1. Eckerö Styrsingsudden 6 p (Samuel Jansson)
11.1. Brändö Åva, Storåkern 1 ä (Risto Saranto)
9.1. Jomala Torpfjärden, pohjoispuoli 3 p (Jari Helstola)
8.1. Finström Ämnäs 11 p (Jari Helstola, Jörgen Eriksson)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 7 3 n p, 4 k p (Samuel Jansson)

Stenknäck Coccothraustes coccothraustes Nokkavarpunen
8.1. Mariehamn Södragatan 2 p (Samuel Jansson)

Gulsparv Emberiza citrinella Keltasirkku
16.1. Saltvik Haga Kungsgård 30 p (Pejk Eriksson)
11.1. Brändö Åva, Storåkern 15 p (Risto Saranto)
10.1. Eckerö Storby, Åkrar 16 m (Samuel Jansson)
9.1. Lemland Södra Flaka 80 p (Jari Helstola)
9.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 8 p (Samuel Jansson)
9.1. Eckerö Käringsundby, Brännskär 20 p (Samuel Jansson)
8.1. Finström Ämnäs 130 p (Jari Helstola, Jörgen Eriksson)
8.1. Saltvik Haraldsby, Färjsundet 250 p (Jari Helstola)
8.1. Finström Godby 50 p (Jari Helstola)
8.1. Vårdö Vårdöby 70 p (Jari Helstola)
8.1. Eckerö Storby, Fjärilsgatan 18 p (Samuel Jansson)
8.1. Vårdö Grundsunda 70 p (Jari Helstola)

Sävsparv Emberiza schoeniclus Pajusirkku
8.1. Vårdö Sandösund 1 p (Jari Helstola)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry