Apuksen alueen uusimmat mielenkiintoiset havainnot

Alla kahden viime viikon mielenkiintoisiksi määritellyt havainnot. Lisää tuoreita havaintoja löytyy Tiira-palvelun havaintoselaimella (perushaku tai laaja haku) kirjautumalla sisään palveluun (www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 22.1.2017 klo 0:08:04
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Tavi Anas crecca Kricka
21.1. Tuusula 1 (Jouko Olkio)
16.1. Tuusula 1 (Timo Sahi)
14.1. Nurmijärvi 2 (Mika Seppälä)
14.1. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)
14.1. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
13.1. Tuusula 1 (Ari Ahtiainen)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
12.1. Järvenpää 150 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
9.1. Hyvinkää 175 (Kari Degerstedt)
8.1. Järvenpää 250 (Seppo Niiranen, Sandra Niiranen)

Teeri Tetrao tetrix Orre
17.1. Mäntsälä 32 (Jukka Laiho)
15.1. Mäntsälä 73 (Jukka Tanner)
13.1. Mäntsälä 43 (Jukka Laiho)
10.1. Mäntsälä 41 (Jirka Lahtinen)
10.1. Mäntsälä 33 (Jukka Laiho)
10.1. Mäntsälä 35 (Jukka Laiho)
8.1. Mäntsälä 32 (Jukka Laiho)

Metso Tetrao urogallus Tjäder
20.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
18.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
18.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
17.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
8.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)

Peltopyy Perdix perdix Rapphöna
16.1. Mäntsälä 6 (Jukka Laiho)
15.1. Mäntsälä 14 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
10.1. Mäntsälä 7 (Jirka Lahtinen)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
20.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo)
14.1. Nurmijärvi 1 (Petri Puolakka)
9.1. Kerava 1 (Pekka Nurminen)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
19.1. Nurmijärvi 1 (Reima Stigell, Risto Salo)
19.1. Tuusula 1 (Jouko Vuori)
18.1. Nurmijärvi 1 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
18.1. Kerava 1 (Ari Ahtiainen)
18.1. Nurmijärvi 1 (Jörgen Palmgren)
17.1. Kerava 1 (Jouko Olkio, Ildar Hamidulla)
16.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
16.1. Kerava 1 (Jukka Tanner)
8.-16.1. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner, Marja Tanner, Kimmo Mäkiranta)
16.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Teppo Tervo)
15.1. Tuusula 1 (Jouko Vuori)
15.1. Kerava 1 (Philip Borg)
15.1. Kerava 1 (Bita Palmberg, Marius Palmberg)
15.1. Mäntsälä 1 (Tuomas Seimola)
15.1. Kerava 1 (Tuomo Alasoini)
14.1. Tuusula 1 (Jouko Vuori)
14.1. Kerava 2 (Jarmo Pirhonen)
13.1. Tuusula 1 (Aulikki Baas-Kuronen)
11.1. Mäntsälä 1 (Jorma Ulmanen)
6.12.2016.-11.1. Kerava 2 (arto aaltonen, Jukka Husa, Juho Kinnunen, Jirka Lahtinen, Mika Lätti, ...)
10.1. Hyvinkää 1 (Kari Vuorinen)
9.1. Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
9.1. Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt)
9.1. Nurmijärvi 1 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)
8.1. Mäntsälä 1 (Mika Lätti)
8.1. Hyvinkää 1 (Vilho Kuntsi)
8.1. Mäntsälä 1 (Juho Kinnunen)
8.1. Tuusula 1 (Jouko Sten)
8.1. Mäntsälä 1 (Mika Lätti)
8.1. Nurmijärvi 1 (Mika Seppälä)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
18.1. Nurmijärvi 1 (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
15.1. Nurmijärvi 2 (Jukka Leskelä)
9.1. Nurmijärvi 1 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)

Kesykyyhky Columba livia Tamduva
21.1. Mäntsälä 100 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
16.1. Tuusula 2 (Pekka Nurminen)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
20.1. Tuusula 1 (Katriina Lindberg)
20.1. Tuusula 1 (Katriina Lindberg)
18.1. Tuusula 1 (Katriina Lindberg)
18.1. Tuusula 1 (Katriina Lindberg)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
21.1. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)
20.1. Mäntsälä 1 (Kari Korhonen)
17.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
17.1. Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
16.1. Mäntsälä 1 (Jouko Olkio)
16.1. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)
16.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
15.1. Mäntsälä 1 (Mika Teivonen, Jarmo T. Koistinen)
15.1. Mäntsälä 1 (Noora Andersson, Olli Elo, Jesper Andersson)
13.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
11.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Teppo Tervo)
10.1. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)
8.1. Mäntsälä 1 (Mika Lätti)
8.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
8.1. Mäntsälä 1 (Juho Kinnunen)
8.1. Mäntsälä 1 (Sirke Vaarma)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
17.1. Mäntsälä 1 (Petri Sola, Kirsi Sola, Vilhelmi Sola)
13.-15.1. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner)
8.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
8.1. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner, Marja Tanner)

Lehtopöllö Strix aluco Kattuggla
19.1. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
16.1. Nurmijärvi 1 (Katja Tallqvist)
14.1. Tuusula 1 (Rouva X)
11.1. Järvenpää 1 (Mika Ylinen)

Viirupöllö Strix uralensis Slaguggla
8.1. Mäntsälä 1 (Mika Lätti)

Palokärki Dryocopus martius Spillkråka
20.1. Mäntsälä 3 (Jukka Laiho)

Käpytikka Dendrocopos major Större hackspett
18.1. Mäntsälä 11 (Jukka Laiho)

Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
21.1. Nurmijärvi 1 (Jouko Olkio, Pekka Toiminen)
18.1. Nurmijärvi 1 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
17.1. Nurmijärvi 1 (Jirka Lahtinen)
17.1. Nurmijärvi 1 (Timo Sahi)
15.1. Nurmijärvi 1 (Hanna Pesanto, Jani Pesanto)
8.1. Nurmijärvi 1 (Tapani Laine)

Tunturikiuru Eremophila alpestris Berglärka
21.1. Järvenpää 3 (Asko Rokala)
21.1. Järvenpää 3 (Mauno Mustakangas, Jorma Hellsten, Riitta Honkaranta, outi sallinen)
21.1. Järvenpää 3 (Arto Ahvenainen, Juha Ahvenainen)
20.1. Järvenpää 3 (Pekka Sarvela)
19.1. Järvenpää 3 (micha fager)
18.1. Järvenpää 3 (Jyri Strandberg)
7.-16.1. Järvenpää 2 (Ari Ahtiainen, micha fager, Erkki Färm, Hannu Kekkonen, Jarmo T. Koist...)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
21.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
21.1. Hyvinkää 1 (Timo Salminen)
21.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
21.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
21.1. Tuusula 2 (Jouko Olkio)
21.1. Mäntsälä 1 (Jirka Lahtinen)
20.1. Tuusula 1 (Martti Hännikäinen)
20.1. Tuusula 1 (Martti Hännikäinen)
20.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
19.1. Hyvinkää 1 (Kari Kuusimurto)
18.1. Tuusula 2 (Keijo Jussilainen)
18.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
17.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
17.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
16.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho, Jirka Lahtinen)
16.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
16.1. Mäntsälä 1 (Kari Niemi)
16.1. Mäntsälä 1 (Kari Niemi)
16.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
15.1. Mäntsälä 1 (Kari Niemi, Sirpa Lassila)
14.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
14.1. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)
14.1. Tuusula 1 (Juho Kinnunen)
14.1. Nurmijärvi 1 (Antti Mähönen)
13.1. Tuusula 1 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
13.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen, jäähallin puro tyhjä 13:00)
13.1. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)
13.1. Mäntsälä 1 (Markku Luukkonen)
13.1. Nurmijärvi 1 (Antti Mähönen)
12.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
11.1. Mäntsälä 1 (Olli Elo, Teppo Tervo)
10.1. Hyvinkää 1 (jari siven)
10.1. Hyvinkää 1 (Tarja Mäenpää)
9.1. Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt)
9.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
9.1. Hyvinkää 1 (Kari Degerstedt)
9.1. Hyvinkää 1 (Tapio Sairanen)
8.1. Mäntsälä 1 (Jukka Laiho)
8.1. Hyvinkää 1 (Eero Vilpas)
8.1. Mäntsälä 1 (Sirke Vaarma)
8.1. Nurmijärvi 2 (Marko Heiskanen)
8.1. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner, Marja Tanner)
8.1. Hyvinkää 1 (Jukka Tanner, Marja Tanner)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
1.-13.1. Nurmijärvi 1 (Antti Mähönen)
8.1. Nurmijärvi 1 (Marko Heiskanen)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
23.12.2016.-15.1. Kerava 1 (Noora Andersson, Jesper Andersson)
2.-14.1. Nurmijärvi 2 (Jukka Leskelä)
11.1. Tuusula 1 (Timo Tapaninen, Pirjo Tapaninen)
8.1. Kerava 1 (Keijo Jussilainen)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
9.1. Mäntsälä 15 (Jukka Laiho)

Töyhtötiainen Lophophanes cristatus Tofsmes
20.1. Mäntsälä 5 (Jukka Laiho)

Viitatiainen Poecile palustris Entita
1.-16.1. Järvenpää 1 (Ari Ahtiainen, Mika Asikainen, micha fager, Jari Helander, Susanna Kau...)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
11.1. Tuusula 1 (Reijo Mikkonen, Sisko Mikkonen)
10.1. Tuusula 1 (Veikko Tulonen)
9.1. Tuusula 1 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
21.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä)
10.1. Mäntsälä 2 (Jukka Laiho)
8.1. Tuusula 2 (Jussi Lindström, Jari Nummelin)

Naakka Corvus monedula Kaja
18.-19.1. Hyvinkää 1000 (Timo Larm)
15.1. Hyvinkää 800 (Timo Larm, OL.)
14.1. Hyvinkää 800 (Kari Degerstedt)

Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
8.1. Mäntsälä 60 (Petri Sola)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
8.1. Nurmijärvi 3 (Tapio Tiirikainen)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
8.1. Järvenpää 40 (Seppo Niiranen, Sandra Niiranen)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
21.1. Nurmijärvi 70 (Pekka Toikka)
19.1. Nurmijärvi 50 (Pertti Uusivuori)
19.1. Nurmijärvi 50 (Reima Stigell, Risto Salo)
18.1. Nurmijärvi 33 (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
18.1. Nurmijärvi 2 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
17.1. Nurmijärvi 15 (Jirka Lahtinen)
15.1. Nurmijärvi 20 (Jukka Leskelä)
9.1. Nurmijärvi 8 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)

Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
21.1. Nurmijärvi 1 (Pekka Toikka)
19.1. Nurmijärvi 1 (Reima Stigell, Risto Salo)
18.1. Nurmijärvi 1 (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
18.1. Nurmijärvi 1 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
18.1. Nurmijärvi 250 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
18.1. Nurmijärvi 250 (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
15.1. Nurmijärvi 250 (Jukka Leskelä)
9.1. Nurmijärvi 300 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
21.1. Nurmijärvi 1 (Pekka Toikka)
21.1. Järvenpää 1 (Asko Rokala)
18.1. Kerava 1 (Ari Ahtiainen)
18.1. Nurmijärvi 3 (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
18.1. Nurmijärvi 7 (Ari Ahtiainen, Veli Niemi)
15.1. Nurmijärvi 1 (Jukka Leskelä)
15.1. Järvenpää 1 (Jari Helander, Ari Kuisma)
15.1. Mäntsälä 1 (Jukka Tanner)
14.1. Nurmijärvi 2 (Antti Mähönen)
11.1. Kerava 1 (Juho Kinnunen)
9.1. Tuusula 1 (Rauno Yrjölä, Jari Sarasma, Antti Tanskanen)
8.1. Järvenpää 1 (Jari Helander)

Pulmunen Plectrophenax nivalis Snösparv
19.1. Järvenpää 1 (micha fager)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry