Merihanhi Anser anser Grågås
20.3. Lumijoki kk
2 (Aino Kukkohovi)
20.3. Kempele Teppola
1 p (Sari Lehmus)
20.3. Liminka Virkkulan torni
2 m (Iikka Heikkala)
19.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
1 p (Juhani Suni, varpenius kari)
17.3. Liminka Hirvaslahti
1 p nous W (Iikka Heikkala)
16.3. Lumijoki Pitkänokka
2 p (Kari Koivula)
Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
28.3. Oulu Kasarminranta
100 p (Eeli Vahtola)
27.3. Oulu Kasarminranta
280 p (Eeli Vahtola)
26.3. Oulu Kasarminranta
350 p (Eeli Vahtola)
25.3. Oulu Kasarminranta
350 p, Joki sula, joten linnut pysyttelevät nyt tällä puole... (Eeli Vahtola)
24.3. Oulu Laanila
200 p (Eeli Vahtola)
23.3. Oulu Laanila
200 p (Eeli Vahtola)
21.3. Oulu Laanila
270 p (Eeli Vahtola)
20.3. Oulu Salonselkä
240 p (Tapani Tapio)
19.3. Oulu Laanila
100 p (Eeli Vahtola)
18.3. Oulu Laanila
200 p (Eeli Vahtola)
17.3. Oulu Laanila
170 p, Jäätä lähtenyt reippaasti motarin sillan alapuolelta... (Eeli Vahtola)
16.3. Oulu Laanila
190 n 190 (Anni Karppinen)
15.3. Oulu Laanila
200 p (Eeli Vahtola)
Pilkkasiipi Melanitta fusca Svärta
28.3. Haapavesi Kirkkojärvi/Haapajärvi
30 Lentävä parvi (juha leinonen)
Telkkä Bucephala clangula Knipa
20.3. Oulu Rommakonselkä
3 n p (Eeli Vahtola)
20.3. Oulu Heinäpää, Kiikeli
3 n p (Tapani Tapio)
24.2.-16.3. Oulu Hartaanselkä - Rommakonselkä
3 n p (Heikki Holmström, Mikko Ojanen, Ari Rajasärkkä, Erkki Sarviaho, Tapani...)
Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
27.3. Hailuoto Kirkkosalmen torni
7 1 5kv N SW kiert, 1 ++ II ad7subad N m, 1 4kv ++ tuli ... (Juha Markkola, Veijo Nissilä, n 14:15 alkaen yläkoulun oppilaita kävi)
26.3. Pyhäntä eteläosa
7 5 m NE, 2 ad p S (Kalle Hiekkanen)
Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
28.3. Oulu Ojakylän kasa
1 m N (Kalle Simonen, Teemu Simonen)
24.3. Siikajoki Revonlahti
2 m N, a2 (Iikka Heikkala)
Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
28.3. Siikajoki Karinkanta
2 m (Iikka Heikkala)
28.3. Muhos Sosonpellot
1 k p (Teemu Saarenpää, Antti Saarenpää)
Kurki Grus grus Trana
29.3. Haapavesi Piipsanneva
2 (Jari Kuivalainen)
28.3. Liminka Virkkulan torni
4 2 p nous, 2 p nous (Joni Partanen)
28.3. Raahe Pöllänperä
1 p (Kaisa Rimpiläinen)
28.3. Oulainen Saariperä,Lantastenneva
1 p (Jouni Majuri)
28.3. Tyrnävä Kotimetsä, Räme
1 ä (Kalle Hiekkanen)
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
7 N (Juhani Suni, varpenius kari vesa heikkilä)
28.3. Hailuoto Kuivasäikkä
1 N (Luukas Ronkainen, Kaarle Ronkainen)
28.3. Siikajoki Karinkanta
7 3 m, 4 lask p (Iikka Heikkala)
28.3. Liminka Virkkula, torni 2012 ja katselulava
2 p (Nita Kallio)
28.3. Liminka Virkkula
5 p, a3 + a2 (Tapani Tapio)
28.3. Raahe Kallioperä
1 p ä (Jarkko Alatalo)
27.3. Oulu Martinniemi
2 N-E m kiert (Jari Wilenius)
27.3. Oulainen Kastari
1 m (Juhani Möttönen)
Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
1711 N (Juhani Suni, varpenius kari vesa heikkilä)
15.3. Kempele Rajakorpi
1 kiert, Tupoksen suunnalla/yllä (Jussi Niskanen)
Naurulokki Larus ridibundus Skrattmås
28.3. Haapavesi Kirkkojärvi/Haapajärvi
2 (juha leinonen)
17.3. Oulu Kotakari, Pultavanletto
1 jp p, lokkiporukassa. (Harri Taavetti)
Kalalokki Larus canus Fiskmås
28.3. Siikajoki Karinkanta
2 m (Iikka Heikkala)
22.3. Oulu Oulunsalo,riutunkari
1 p (Johannes Ronkainen)
Harmaalokki Larus argentatus Gråtrut
20.3. Oulu Salonselkä
510 p (Tapani Tapio)
Kalalokki / harmaalokki Larus canus / Larus argentatus Fiskmås / gråtrut
22.3. Oulu Oulunsalo, Varjakka
1 kiert, Kaukana, näytti pieneltä edellä lentäviin harmaa... (Eeli Vahtola)
Merilokki Larus marinus Havstrut
20.3. Oulu Salonselkä
42 p (Tapani Tapio)
18.3. Oulu Salonselkä
44 p (Tapani Tapio)
Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
11 N (Juhani Suni)
28.3. Lumijoki Mäkikylä
8 p (Iikka Heikkala)
25.3. Lumijoki Varjakantie
11 p (Iikka Heikkala)
24.3. Lumijoki Säikkälänperä, Mattila
9 p kiert (Heikki Jakkula)
21.3. Oulu Hietasaari, Vaaskiventie
1 p Än (Juho Tornberg)
21.3. Oulu Hietasaari
1 p (Heikki Holmström)
20.3. Oulu Hietasaari, Vaaskiventie L
3 än p, Ensin oli yksi kuusenlatvassa ja sitten siihen le... (Virpi Knuutinen)
19.3. Oulu Hietasaari
1 p (Tapani Tapio)
19.3. Oulu Hietasaari, Mustasalmi
2 1 p Än, 1 p Ä (Saara Haho)
18.3. Oulu Hietasaari
2 p, Istuivat pöntön päällä, toinen lennähti sisään ja to... (Erika Salo, Elina Pallaspuro)
18.3. Oulu Hietasaari, Vaaskiventie
2 än (Anni Karppinen)
18.3. Oulu Hietasaari, Mustasalmi
2 1 p, 1 Ä (Eeli Vahtola)
17.3. Oulu Hietasaari
1 Ä (Heikki Holmström)
16.3. Oulu Hietasaari, Vaaskiventie
3 p Än (Juho Tornberg, Reijo Peltokorpi)
15.3. Liminka Rantakylä, Perkkiö
3 p (Kalle Hiekkanen)
Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
298 N (Juhani Suni, varpenius kari vesa heikkilä)
21.3. Oulu Oulunsalo, Peherrus
1 p, istui sähkölangalla (Markku Paso, Riitta Peura)
21.3. Oulu Saikkosentie 11
1 p Ä (Jorma Pessa)
20.3. Oulu Oulunsalo
2 p (Sari Lehmus)
19.3. Pyhäjoki Yppäri, Suopellot
1 p kiert (Martti Muikkula)
18.3. Oulu Jylkynkangas
1 p Än, Kevään ensimmäinen. Epävarmaksi jäänyt havainto e... (Pekka Rahko, Tiina Rahko)
Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
23.3. Siikajoki Siikajoenkylä
7 p (Lauri Hiekkanen)
Huuhkaja Bubo bubo Berguv
8.-16.3. Raahe Tuohinnonperä, Pikkukaara
3 Ä (Heikki Jakkula, Sari Kastell, Anu Perkiömäki, Seppo Sirviö, Saku Sirvi...)
Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
27.3. Pyhäjoki Härkämetsä
1 p (Eero Tuhkala)
22.3. Pudasjärvi Syrjäoja
1 Kuusen latvassa. p (Kai Pynssi)
17.3. Taivalkoski Kolkonjärvi, Kalliovaara
1 p Ä, Soidinpuputusta linnun paikan suunnasta. (Tapio Hanhela)
Lapinpöllö Strix nebulosa Lappuggla
28.3. Raahe Haapajoki, Jokiperä
1 p (Vuokko Toppila)
24.-25.3. Ii Vuornos, Katiskajärvi
1 p (Pirkka Aalto, Osmo Heikkala, Jussi Judin, Pietari Kinnunen, Asseri Lai...)
23.-24.3. Taivalkoski Jokijärvi
1 p (Aarni Nummila, Liisa Turpeinen, Juha Turpeinen)
23.-24.3. Raahe Haapajoki, Jokiperä
1 p (Lauri Hiekkanen, Sari Kastell, Anu Perkiömäki)
24.3. Ii Muhoperä
1 p (Tommi Lankila)
22.3. Ii Huttula
1 p (Tommi Lankila)
20.3. Ii Maksaniitty
1 p, saattaa olla sama lintu kuin eilen Kantolassa näkemä... (Ilkka Kärkkäinen)
19.3. Ii Kantola
1 p (Ilkka Kärkkäinen)
13.-18.3. Ii Pohjoisranta Mylly
2 1 n 3kv p reng, 1 n 2kv p reng (Jouko Kärkkäinen, Tuomas Väyrynen, Johanna Holma)
17.3. Ii Heikinmatti, Purola
1 2kv p reng (Jouko Kärkkäinen, Matti Suopajärvi)
16.3. Ii Oijärvi, Hiilikumpu
1 p (Iikka Heikkala, Osmo Heikkala)
15.3. Pudasjärvi Sarakylä,Lehmisuo
1 kiert, Muutaman kerran täällä näkynyt viime viikkoina (Toivo Kiminki)
Sarvipöllö Asio otus Hornuggla
23.3. Tyrnävä Kiviojanvarsi, Korpi
1 pihassa pyöri kuun valossa p (Tuomas Väyrynen)
16.3. Liminka Kirkkokari
1 k Soidinta suunnasta NE. Ä, Parina seuraavana yönä pöll... (Kristian Koski)
Valkoselkätikka Dendrocopos leucotos Vitryggig hackspett
24.3. Taivalkoski Virvikkosuo
1 (Hanna-Kaisa Louhikoski)
25.2.-20.3. Muhos Puksula
1 k p (Veli-Pekka Honkanen)
Mustarastas Turdus merula Koltrast
20.3. Oulu Raksila
3 p (Sampo Rautiainen)
Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
4 N (Juhani Suni, varpenius kari vesa heikkilä)
22.3. Oulu Saikkosentie 11
1 m S (Jorma Pessa)
Viiksitimali Panurus biarmicus Skäggmes
20.3. Lumijoki Sannanlahti, Sannanhamina
1 än W (Vesa Heikkilä)
Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
27.3. Oulu Hietasaari, Mustasalmi
1 p (Eeli Vahtola)
22.3. Utajärvi ahmas
1 ollut ruokinnalla koko talven. (mikko kujala)
1.1.-21.3. Oulu Hietasaari, Mustasalmi
1 p (Esa Borén, Jukka Hakalahti, Tuomas Herva, Arto Hiltunen, Heikki Holmst...)
9.-21.3. Haapavesi Pyöriä, Miilukangas
1 p ä (Heikki Hautala, Juhani P Pitkänen)
Pähkinänakkeli (alalaji asiatica) Sitta europaea asiatica Nötväcka (rasen asiatica)
1.1.-17.3. Lumijoki Maijalannokanhieta
1 p (Elina Heikkala, Kalle Hiekkanen, Nita Kallio)
Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
24.3. Oulu Herukka, Heikkeliinin puisto
1 k kiert, Heikkeliinin puistossa huuteli hetken (Heikki Karppimaa)
21.3. Oulu Risuniitty, Leppioja
1 N (Jouni Pursiainen)
5.2.-19.3. Oulu Kello, Kalimenraitti
1 p (Timo Karjalainen)
Mustavaris Corvus frugilegus Råka
22.3. Liminka Haaransilta
100 nn100 p (Lauri Hiekkanen)
21.3. Liminka Liminganportti
150 p (Iikka Heikkala)
15.3. Liminka Jutkokylä, Pilto
9 p (Heikki Jakkula)
15.3. Liminka Liminganportti
5 p (Iikka Heikkala)
Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
15.3. Siikalatva Leskelä, Myllymäki
1 p, ruokinnalla (Antero Autio, Sisko Autio)
Peippo Fringilla coelebs Bofink
20.3. Hailuoto Kaitalankuja
1 k kävi ruokinnalla (Herkko Holmi)
Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
28.3. Siikajoki Karinkanta
21 13 p, 8 m (Iikka Heikkala)
28.3. Pyhäjoki parhalahti lintutorni
10 N (Juhani Suni, varpenius kari vesa heikkilä)
Kirjosiipikäpylintu Loxia leucoptera Bändelkorsnäbb
28.3. Hailuoto Kirkkosalmen torni
1 ä, tööttäili paikalla, missä välillä näkyi 1-5 käpylint... (Juha Markkola)
26.3. Taivalkoski Kosto,Ukonlahti
1 ä (Jussi Niskanen, Sari Niskanen)
Taviokuurna Pinicola enucleator Tallbit
25.3. Pudasjärvi Syrjäoja
6 kiert (Juha Prättälä, Sirpa Prättälä)
20.3. Taivalkoski Koiramaa
5 2 k p, 3 n p, Kuusessa ruokailemassa (Jorma Korhonen)
17.3. Taivalkoski Kostonjoki
7 5 k än p, 2 n p, ruokailevat kuusessa (Markku Tyni)
17.3. Oulu Vittasuo
10 p (Seppo Rytkönen)
Katso havainnot
aikajärjestyksessä.
Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän
www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry