Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
340 12 p, 328 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
304 67a N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Pikkujoutsen Cygnus columbianus Mindre sångsvan
28.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
3 ad p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
27.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
3 ad p (Ari Ahtiainen)
26.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
2 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
26.3. Eurajoki Auvi
2 p (Eino Korsi)
25.3. Eurajoki Verkkokari
4 3 ad p, 1 juv p, Lähtivät joutsenten mukana ja siirtyiv... (Kalle Haapala)
25.3. Rauma Kortela
2 N (Tapani Santamaa)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 1 ad m N, 1 ad m NE (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N, SÄÄ: -1°C- +1°C, tuuli S8-11, pilvisyys 8/8-4/8, näk... (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
28.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
400 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
207 2 p, 205 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
27.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
1130 yöpyneet sulassa p (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Ollaranta
210 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi
650 600 p, 50 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi ja pellot
1120 p, Suurin osa joutsenista (930 yks.) havaintopaikan ymp... (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
471 3 p, 468 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Eurajoki Kainu
200 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Rauma Kuolimaa Rajamäki
200 p (Tapani Santamaa)
23.3. Eurajoki Verkkokari
270 p, 3 eri pellon linnut yhteensä (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Auvi
433 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
810 (2a) p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
1150 p, laskettu; laajalla alueella, ääripäät kartalla (Janne Lampolahti)
22.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
660 (2a) p (Ari Ahtiainen)
21.3. Eurajoki Auvi
650 Laskettu p (Kalle Haapala)
19.3. Eurajoki Auvi
329 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
19.3. Eurajoki Auvi
255 p (Esa Helander, Tapani Santamaa)
18.3. Eurajoki verkkokari
272 224 ad Kaikki paikalliset siirtyivät aamun aikana Auvii... (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
266 236 ad p, 30 juv p (Kalle Haapala)
29.2. Eurajoki Väkkärä
14 +2kv p (Mikko Järvinen)
29.2. Eurajoki Auvi, Olla
13 +2kv p (Mikko Järvinen)
29.2. Eurajoki Verkkokari
18 p (Tarja Riihitupa, Martti Riihitupa)
29.2. Eurajoki Verkkokari
17 p (Timo Trogen)
29.2. Eurajoki Auvi, Olla
22 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
17 9a N, SÄÄ: +2°C, S10-15, 8/8-7/8, näkyv. noin 5km, aj... (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
29.2. Eurajoki Luvia, Luvianlahden pellot
28 Pikkuparvissa hajallaan pelloilla p (Harri Hölttä)
29.2. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
15 ad p (Kalle Haapala)
29.2. Eurajoki Väkevä
21 p (ari nieminen)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, torni
22 m (Kalle Haapala)
28.2. Pyhäranta Rihtniemi,torni
19 1 ad p, 4 juv p, 11 ad m, 3 ad m (Kalle Haapala)
28.2. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
22 ad p (Kalle Haapala)
28.2. Eurajoki Väkkärä
15 p (Kalle Haapala)
28.2. Eurajoki Verkkokari
21 p (ari nieminen)
Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
3700 p, Yhteensä 5500 paikallisen hanhen parvessa enimmillää... (Ari Ahtiainen)
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
900 p (Esa Helander)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
939 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
24.3. Rauma Kouklonkulma
2700 p, levoton iso parvi, ei tarkistettu joukosta lyhytnokk... (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Suntti
300 p, Pellolla kävi vilske! Lukumäärä on arvio (Kari Ala-Kaila)
23.3. Eurajoki Kainu
3400 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Linnamaa
838 650 p, 188 m (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Mullila, Toukola
1900 p, N.1900 , hanhia tulee koko ajan lisää pellolle. Pell... (Seppo Kivislahti)
20.3. Rauma Lappi, Helvetsuo
39 p (Juha Heino)
19.3. Eurajoki Linnamaa
220 p (Esa Helander)
19.3. Eurajoki Linnamaa
104 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
19.3. Eurajoki Auvi
470 p (Esa Helander, Tapani Santamaa)
19.3. Rauma Unaja, koijärventie
17 p (Esa Helander)
19.3. Eurajoki Auvi
500 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
19.3. Rauma Unaja, koijärvi
38 p (Esa Helander)
18.3. Eurajoki Linnamaa
500 p (Tapani Santamaa)
18.3. Eurajoki Linnamaa
550 p (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Linnamaa
500 p (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
4 p (Kalle Haapala)
17.3. Rauma Kouklonkulma
75 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
16.3. Rauma Kouklonkulma
10 p (Eino Korsi)
16.3. Eurajoki Linnamaa
60 p (Hannele Ahonen, marketta kortelahti)
16.3. Eurajoki Koivuniemi, Lapinjoki
20 p (Esa Helander)
16.3. Eurajoki Hankkila, Munkkila
2 p (Esa Helander)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Norpanaho
62 p (Esa Helander)
16.3. Rauma Kouklonkulma
19 p (Kalle Haapala)
16.3. Eurajoki Linnamaa
240 p (Teijo Rantanen)
16.3. Eurajoki Linnamaa
120 p (Hannele Ahonen, marketta kortelahti)
16.3. Rauma Kouklonkulma
23 p (Juha Wallin)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
300 noin.. p (Esa Helander, Eino Korsi, Ari Nieminen)
16.3. Eurajoki Linnamaa
52 p (Teijo Rantanen)
15.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
83 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Kalle Haapala, Tom Lindroos, Jouko Lundé...)
15.3. Eurajoki Verkkokari
330 p, nous N (Timo Trogen)
15.3. Eurajoki Kivilahdenkulma, Vuorenpää
130 N, Hajanaisena parvena. (Seppo Kivislahti)
15.3. Eurajoki Linnamaa
450 p, Kaikki hanhet ensin Auvissa, josta siirtyivät Linnam... (Kalle Haapala, Jari Alamäki)
14.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
92 p (Hannele Ahonen)
14.3. Eurajoki Mullila, Suntti
13 p (Seppo Kivislahti)
14.3. Eurajoki Linnamaa
186 p (Kalle Haapala)
14.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Seppo Kivislahti)
12.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
130 p (Seppo Kivislahti)
12.3. Eurajoki Verkkokari
200 p kiert, 130 p 70 kiert (ari nieminen)
11.3. Rauma Kouklonkulma
52 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
10.3. Eurajoki Verkkokari
2 kiert (Timo Trogen)
8.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
48 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
52 p (Jarmo Majuri)
8.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
8 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
54 p (Juha Fagerdahl)
7.3. Eurajoki Verkkoranta Väkevä
47 p (Matti Mäkelä)
7.3. Rauma Kodiksami
40 p (Tapani Santamaa)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
107 p (Juha Salminen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
47 p (Ari Ahtiainen)
7.3. Rauma Mäentaka
45 p (Miikka Lappalainen)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
22 p (Jari M Lehtinen)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
35 p (Timo Trogen)
6.3. Eurajoki Verkkokari
16 p (ari nieminen)
5.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
22 p (Teijo Rantanen)
5.3. Eurajoki Auvi, pellot
32 (1a) m E (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
5.3. Rauma Äyhö
120 m, 1a (Juha Wallin)
4.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (ari nieminen)
4.3. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
1 p (Kalle Haapala)
4.3. Eurajoki Kainu
26 p (Kalle Haapala)
3.3. Rauma Kinnon maankaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan)
3 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Väkkärä, pellot
2 m E ä (Ari Ahtiainen)
2.3. Pyhäranta Kaukka, Aitola
50 n. m E (Jyrki Kuusela)
2.3. Eurajoki Verkkokari, Riippusillantie
7 kiert W (Ari Ahtiainen)
2.3. Eurajoki Kainu
18 3a m N (Jarmo Majuri)
2.3. Rauma Naulamäki
2 + II E (Mikko Järvinen)
2.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
4 m E (Ari Ahtiainen)
1.3. Rauma Haapasaari
15 m (Kalle Haapala)
1.3. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
15 m (Jari Alamäki)
Lyhytnokkahanhi Anser brachyrhynchus Spetsbergsgås
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
7 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Auvi
2 m, 10 metsähanhen kera (Timo Trogen)
23.3. Eurajoki Kainu
10 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
2 p (Hannele Ahonen, Lassi Pöyhönen, Pekka Puttonen)
23.3. Eurajoki Mullila, Toukola
4 p, Liikkuivat yhdessä. (Seppo Kivislahti)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
2 p (Janne Lampolahti)
21.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Kalle Haapala)
18.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Tapani Santamaa)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
2 p (Esa Helander, Eino Korsi, Ari Nieminen)
16.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Teijo Rantanen)
15.3. Eurajoki Linnamaa
6 p, Kaikki hanhet ensin Auvissa, josta siirtyivät Linnam... (Kalle Haapala, Jari Alamäki)
15.3. Eurajoki Verkkokari
1 p, nous N (Timo Trogen)
11.3. Rauma Kouklonkulma
1 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Tundrahanhi Anser albifrons Bläsgås
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
150 p (Esa Helander)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
136 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Eurajoki Hankkila
25 p (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1800 p, Yhteensä 5500 paikallisen hanhen parvessa ainakin 1/... (Ari Ahtiainen)
26.3. Rauma Petäjäs
50 m N ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
26.3. Rauma Kodisjoki, Vainiotalo
50 p (Esa Helander)
26.3. Rauma Unaja, koijärventie
13 p (Esa Helander)
25.3. Eurajoki Auvi
2 p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari
2 p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
10 150 fabaliksen kanssa m (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi, Olla
6 p (Kalle Haapala)
24.3. Rauma Kouklonkulma
35 p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Suntti
20 p, Lukumäärä on arvio (Kari Ala-Kaila)
23.3. Eurajoki Linnamaa
44 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Kainu
110 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
15 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
22.3. Eurajoki Auvin-Kylämaan pellot
15 p (Janne Lampolahti)
22.3. Rauma Kouklonkulma
11 p (Kalle Haapala)
21.3. Eurajoki Auvi
12 p (Kalle Haapala)
21.3. Eurajoki Linnamaa
8 p (Kalle Haapala)
19.3. Eurajoki Auvi
8 p (Esa Helander, Tapani Santamaa)
19.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
19.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Esa Helander)
18.3. Eurajoki Linnamaa
10 p (Tapani Santamaa)
18.3. Eurajoki Linnamaa
10 Vähintään p (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Linnamaa
15 p (Kalle Haapala)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
2 p (Hannele Ahonen, marketta kortelahti)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Norpanaho
5 p (Esa Helander)
16.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Teijo Rantanen)
16.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Teijo Rantanen)
16.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
4 p (Esa Helander, Eino Korsi, Ari Nieminen)
15.3. Eurajoki Linnamaa
37 p, Kaikki hanhet ensin Auvissa, josta siirtyivät Linnam... (Kalle Haapala, Jari Alamäki)
15.3. Eurajoki Verkkokari
16 p, nous N (Timo Trogen)
14.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
2 p (Hannele Ahonen)
14.3. Eurajoki Linnamaa
6 p (Kalle Haapala)
12.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
6 ad p (Seppo Kivislahti)
12.3. Eurajoki Verkkokari
34 p kiert, 6 p 28 kiert (ari nieminen)
11.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
5 p (ari nieminen, Lassi Pöyhönen, Pekka Puttonen, Pauli Pöyhönen)
8.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
1 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (Jarmo Majuri)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p, metsähanhien/merihanhen kanssa (ari nieminen)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (Juha Fagerdahl)
7.3. Rauma Mäentaka
2 p (Miikka Lappalainen)
7.3. Rauma Kodiksami
2 p (Tapani Santamaa)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 ad p (Juha Salminen)
7.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
1 p (Jari M Lehtinen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 ad p, Metsähanhiparvessa (Ari Ahtiainen)
7.3. Eurajoki Verkkoranta Väkevä
1 p (Matti Mäkelä)
Merihanhi Anser anser Grågås
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
220 4 p, 9 S, 207 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
15.3. Eurajoki Linnamaa
66 p (Kalle Haapala, Jari Alamäki)
15.3. Eurajoki Väkkärä
2 p (Kalle Haapala)
15.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
10 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Kalle Haapala, Tom Lindroos, Jouko Lundé...)
15.3. Eurajoki Verkkokari
20 p, nous N (Timo Trogen)
14.3. Eurajoki Linnamaa
89 p (Kalle Haapala)
14.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
12 p (Hannele Ahonen)
11.3. Rauma Kouklonkulma
2 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
10.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 W (Juha Wallin)
10.3. Eurajoki Verkkokari
10 p (Timo Trogen)
8.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
1 p (Ari Ahtiainen)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
42 p (Jarmo Majuri)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
56 p (Juha Fagerdahl)
8.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
59 p (Kalle Haapala)
7.3. Eurajoki Verkkoranta Väkevä
43 p (Matti Mäkelä)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
71 70 p, 1 lask p (Juha Salminen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
65 p (Ari Ahtiainen)
6.3. Rauma Pihlus
2 N (Ismo Kiikola)
6.3. Pyhäranta Rihtniemi, Luolankallio
2 (2a) m N (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
6.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 N (Timo Leino)
6.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
42 p (ari nieminen)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
44 p (Timo Trogen)
5.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
5 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
5.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
24 p (Teijo Rantanen)
5.3. Rauma Pihlus
11 1 p, 8 kiert, 2 N (Ismo Kiikola)
5.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
7 6 lask, 1 N (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
5.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
7 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
4.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
50 p (ari nieminen)
4.3. Rauma Puuvalli
2 N, 1a (Ismo Kiikola)
4.3. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
48 p (Kalle Haapala)
3.3. Eurajoki Olla
8 p (marketta kortelahti, Virva Poikonen)
3.3. Eurajoki Riippusillantie
25 nous (marketta kortelahti, Virva Poikonen)
3.3. Eurajoki Verkkokari
31 p (Timo Trogen)
3.3. Rauma Nurmeksennokka
4 N, 1+1+2 (Ismo Kiikola)
3.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 p (Juha Wallin, Jouni Laine)
3.3. Eurajoki Verkkokari
13 p (Tapani Santamaa)
3.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 än S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
2.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
1 kiert SW ä (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
2.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
25 p (Seppo Kivislahti)
2.3. Eurajoki väkevä
47 23 p, 24 N (marketta kortelahti)
2.3. Pyhäranta Kukola
17 9 m N, 5 m N, 3 m S, Talvilintulaskenta, Kukolan reitti (Teijo Rantanen, Roosa Hatakka)
2.3. Eurajoki Verkkokari, Olla
26 p (Ari Ahtiainen, Juha Salminen)
2.3. Eurajoki Verkkokari
27 p (Timo Trogen)
2.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
2 p (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Verkkokari,Olla
25 p (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Verkkokari
9 8 p, 1 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Auvi, Olla
25 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Rauma Mäentaka
1 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
1.3. Eurajoki Verkkokari
6 p (Timo Trogen)
29.2. Eurajoki Auvi, Olla
9 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
29.2. Eurajoki Verkkokari
9 p (Timo Trogen)
29.2. Eurajoki Auvi, Olla
1 p (Mikko Järvinen)
29.2. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
9 p (Kalle Haapala)
29.2. Eurajoki Luvia, Luodonkylä
5 p (Harri Hölttä)
29.2. Eurajoki Verkkokari
10 p (Tarja Riihitupa, Martti Riihitupa)
29.2. Eurajoki Väkevä
9 p (ari nieminen)
28.2. Eurajoki Verkkokari
9 p (ari nieminen)
28.2. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
9 p (Kalle Haapala)
28.2. Pyhäranta Rihtniemi,torni
3 1, 2 (Kalle Haapala)
28.2. Rauma Nummi
1 S (Juha Wallin)
Harmaahanhilaji Anser sp Anser (släktet)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
7500 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
19.3. Eurajoki Auvi
23 p (Esa Helander, Tapani Santamaa)
19.3. Eurajoki Auvi
30 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
18.3. Eurajoki Verkkokari Väkevä
4 p (Tapani Santamaa)
18.3. Eurajoki verkkokari
35 33 p, 2 m (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Väkkärä, Lapinjoki
4 p (Kalle Haapala)
17.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
3 p (Kalle Haapala)
16.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
7 p (Teijo Rantanen)
16.3. Eurajoki Linnamaa
3 p (Hannele Ahonen, marketta kortelahti)
16.3. Rauma Kouklonkulma
1 p (Kalle Haapala)
16.3. Eurajoki Koivuniemi, Lapinjoki
8 p (Esa Helander)
15.3. Eurajoki Linnamaa
16 p (Kalle Haapala, Jari Alamäki)
15.3. Eurajoki Verkkokari
24 p (Timo Trogen)
8.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
3 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Jukka Tervamäki)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Juha Fagerdahl)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Jarmo Majuri)
7.3. Eurajoki Verkkoranta Väkevä
3 p (Matti Mäkelä)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Juha Salminen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (Ari Ahtiainen)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
3 p (Jari M Lehtinen)
6.3. Pyhäranta Rihtniemi, Luolankallio
3 m N, Parvessa myös merihanhi (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
3 p (Timo Trogen)
6.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
3 p (ari nieminen)
Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
28.3. Eurajoki Linnamaa, Isosarva
2 p (Esa Helander)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
5 m NNE, Anseriparvessa (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1 p (Ari Ahtiainen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
27.3. Rauma Kanaalinranta
4 p (Ari Ahtiainen)
26.3. Rauma Keskusta, kanaali.
3 p (Juha Salminen)
25.3. Rauma Vähämaanpuisto
3 p (Juha Wallin)
25.3. Rauma Vähämaanpuisto, Kanaali
2 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
24.3. Eurajoki Irjanne
6 p (Ossi Siivonen)
23.3. Rauma keskusta
3 p (Timo Trogen)
Ristisorsa Tadorna tadorna Gravand
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 m (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Haapana Anas penelope Bläsand
25.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Kalle Haapala)
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
1 k p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Eurajoki Eurajoen suisto
1 k p (Timo Trogen)
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
1 k p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Tavi Anas crecca Kricka
25.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
1 k p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Kalle Haapala)
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
3 2 k p, 1 n p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
24.3. Eurajoki Eurajoen suisto
2 k p (Timo Trogen)
23.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
1 k p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
22.3. Eurajoki Verkkokari, suisto
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
Lapasorsa Anas clypeata Skedand
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 2 k m N, 1 n m N, 1a (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 2 k m, 1 n m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
24.3. Eurajoki Verkkokari
2 W, 1/1 jokea seuraten (Timo Trogen)
Punasotka Aythya ferina Brunand
24.3. Eurajoki Verkkokari, Veikkola
2 k p (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Rauma Rokinnokka
2 k p (Hannele Ahonen, Reijo Heikkinen, Jari M Lehtinen, Lassi Pöyhönen)
23.3. Rauma Rokinnokka
2 k p (Juha Salminen)
Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
8.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
52 p (Juha Fagerdahl)
8.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
70 (2a) p (Ari Ahtiainen)
5.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
80 50 k p, 30 n p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
4.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
86 p (Kalle Haapala)
Haahka Somateria mollissima Ejder
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
857 533 k N, 186 n N, 115 N, 17 k S, 6 n S, 132a N, 5a... (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, torni
7 2 k jp m, 5 m (Kalle Haapala)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
8 1 k lask p, 1 k N, 6 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
Alli Clangula hyemalis Alfågel
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
80 p kiert (Ari Ahtiainen)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
157 14 S, 143 N (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
386 142 S, 244 N (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
97 80 p, 9 2a N, 8 S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
16.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
56 45 p, 11 S (Juha Wallin)
15.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
111 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Kalle Haapala, Tom Lindroos, Jouko Lundé...)
13.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
99 75 p, 24 N p (Kalle Haapala)
Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
176 11 p, 7 S, 158 m N (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
559 9 S, 550 N (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
210 150 p, 6 S, 54 m N (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
14 3a N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
16.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 k m N (Hannele Ahonen, Paula Korpinen)
16.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
5 2 k p, 3 n p (Juha Wallin)
15.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
16 m (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Kalle Haapala, Tom Lindroos, Jouko Lundé...)
13.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
10 kiert p (Kalle Haapala)
4.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
5 2 k N, 1 n N, 2 pariutuneet p (Juha Kylänpää)
3.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 1 k N, 2 pariutuneet S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
3.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 1 k N, 1 n N, 2 k p, 2 n p (Juha Wallin, Jouni Laine)
3.3. Rauma Nurmeksennokka
1 k p (Ismo Kiikola)
1.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 k p (Tarja Riihitupa, Martti Riihitupa)
1.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
1 k p (Timo Trogen)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 k S (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, torni
12 1 k p, 2 k m, 4 n m, 5 m (Kalle Haapala)
28.2. Pyhäranta Rihtniemi,torni
5 2 k p, 3 n p (Kalle Haapala)
Kaakkuri Gavia stellata Smålom
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 1 tp p, 2 tp m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
Kuikka Gavia arctica Storlom
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 jp p (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
Kaulushaikara Botaurus stellaris Rördrom
26.3. Rauma Ala-Kieri
2 E (Eija Nordvall)
Jalohaikara Egretta alba ägretthäger
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m NE (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
20.3. Rauma kaksostentie
2 p (Jukka Salo)
Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
19.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
56 p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
17.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
80 p (Kalle Haapala)
Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
26.3. Eurajoki Verkkokari, Venesatama
11 p, 8p, 1/1p, 1 subad p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
11 2 m N, 9 p (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
18.3. Eurajoki verkkokari
18 15 p, 3 Kaukana merellä N. m (Kalle Haapala)
Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
25.3. Eurajoki Auvi, Alhomäki
1 k m (PekkaJ Nieminen)
22.3. Rauma Kortela,pellot
1 k p kiert (Esa Helander)
Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
10.3. Pyhäranta Kaukka
1 p (Juha Wallin)
9.3. Eurajoki Toiveli
1 p (Jukka Tervamäki)
9.3. Rauma Mäentaka
1 kiert (Tuomas Halminen)
3.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Tapani Santamaa)
3.3. Rauma Kinnon maankaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan)
2 p (Kalle Haapala)
3.3. Rauma Mäentaka
1 (Miikka Lappalainen)
2.3. Pyhäranta Kukola
3 p kiert, Talvilintulaskenta, Kukolan reitti (Teijo Rantanen, Roosa Hatakka)
2.3. Rauma Lakari
1 p NNE (Jyrki Lehtonen, Minna Lehtonen)
2.3. Eurajoki Auvi
1 p (Kalle Haapala)
2.3. Rauma Mäentaka
1 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Rauma Ruona
1 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
1.3. Eurajoki keskusta
1 E (Timo Trogen)
Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
1 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
10.3. Pyhäranta Kaukka
1 p (Juha Wallin)
28.2. Eurajoki Irjanne
2 NW, 1 a (ari nieminen)
28.2. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
2 p (Kalle Haapala)
Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
1 juv m NE (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
1 2kv p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
26.3. Eurajoki Kainu
1 2kv p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
11.3. Eurajoki Kainu
3 2kv m NW (Jari Alamäki)
Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
24.3. Eurajoki Maasäikkä
1 k N (Seppo Kivislahti)
23.3. Eurajoki Verkkokari
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
23.3. Eurajoki Verkkokari
2 p, 1/1 (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
22.3. Eurajoki Verkkokari
2 pariutuneet p (Ari Ahtiainen)
22.3. Eurajoki Verkkokari
1 var, varoitti kanahaukasta (Janne Lampolahti)
21.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
19.3. Eurajoki Verkkokarintie
1 n p (Virva Poikonen)
19.3. Eurajoki Auvi
1 n p (Seppo Kivislahti, Aila Tarvainen)
19.3. Eurajoki Lavila
1 k p (Virva Poikonen)
18.3. Eurajoki verkkokari
1 m (Kalle Haapala)
18.3. Eurajoki Verkkokari
2 p (ari nieminen)
18.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (ari nieminen)
17.3. Eurajoki Verkkokari
1 (Marko Suomela)
17.3. Eurajoki Auvi
1 n p (Kalle Haapala)
15.3. Eurajoki Verkkokari
2 p, ed. (Hannele Ahonen)
15.3. Eurajoki Verkkokari
3 p, Verkkokariin tuli ns. kolmaspyörä tuulihaukoista (ari nieminen)
14.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Hannele Ahonen)
10.3. Eurajoki Verkkokari
1 k p (Timo Trogen)
8.3. Eurajoki Auvi
2 1 k p, 1 n p (Jarmo Majuri)
8.3. Eurajoki Auvi
1 n p (Kalle Haapala)
7.3. Eurajoki Verkkokari
1 p (ari nieminen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, pellot
1 k p (Ari Ahtiainen)
6.3. Eurajoki Auvi
1 p (ari nieminen)
5.3. Eurajoki Verkkokari, pellot
1 n p ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
4.3. Eurajoki Verkkokari
1 p (ari nieminen)
3.3. Rauma Mäentaka
1 k p (Miikka Lappalainen)
3.3. Eurajoki Verkkokari
1 p (Jari M Lehtinen, Ari Nieminen)
2.3. Eurajoki Lauhtu
1 p (Jarmo Majuri)
Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
7.3. Eurajoki Ryssänmäki
1 k p (Lassi Pöyhönen, Pekka Puttonen)
3.3. Eurajoki Verkkokari
1 p (Tapani Santamaa)
29.2. Eurajoki Mikola
1 k p, Istui multakokkareella. (Kari Rissanen)
28.2. Eurajoki Auvi
1 k p (ari nieminen)
Kurki Grus grus Trana
25.3. Eurajoki Verkkokari
2 m (Kalle Haapala)
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 ä (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
25.3. Eurajoki Mäkelänkulma, Tenninsuo
1 p (Seppo Kivislahti)
25.3. Rauma Vermuntila
2 p (Miika Rantanen)
24.3. Eurajoki Korvenkulma
2 p (Seppo Kivislahti)
24.3. Rauma Pinokari
2 pariutuneet p än (Ismo Kiikola)
24.3. Rauma Ala-Kieri
1 kiert (Eija Nordvall)
24.3. Eurajoki Suntti
1 p (Kari Ala-Kaila)
24.3. Eurajoki Järvikylä
2 p (Seppo Kivislahti)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 kiert (Kalle Haapala)
24.3. Rauma Kouklonkulma
7 2 p, 5 m lask (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Eurajoki Kainu
3 2 m N, 1 p (Ari Ahtiainen)
23.3. Eurajoki Linnamaa
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Tahkoniemi, Heikkilä
3 p (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Kuivalahti, keskusta
2 p (Teijo Rantanen)
23.3. Rauma Rokinnokka
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Rauma Haapasaari
1 p (Hannele Ahonen)
23.3. Rauma Kuolimaa Rajamäki
1 p (Tapani Santamaa)
23.3. Eurajoki Kuivalahti, Peri
2 p (Seppo Kivislahti)
22.3. Rauma Kouklonkulma
1 p (Kalle Haapala)
22.3. Rauma Yli-Kieri
1 p (Kalle Haapala)
18.3. Eurajoki Kainu
1 p (Tapani Santamaa)
17.3. Eurajoki Kuivalahti
2 pariutuneet p (Teijo Rantanen)
17.3. Rauma Kouklonkulma
1 p (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
17.3. Eurajoki Verkkokari
1 m (Kalle Haapala)
16.3. Rauma Mäentaka
1 p (Kalle Haapala)
16.3. Eurajoki Kuivalahti
2 ä p (Teijo Rantanen)
16.3. Eurajoki Kuivalahti
1 p (Teijo Rantanen)
16.3. Rauma Mäentaka
1 p (Miikka Lappalainen)
15.3. Rauma Kauklainen
1 p (Osmo Lehtonen)
13.3. Eurajoki Mäkelänkulma
1 p (ari nieminen)
10.3. Pyhäranta Ihode, Veerlantie
1 p (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
1 p (Jari M Lehtinen)
6.3. Pyhäranta Ihode, Veerlantie
1 S (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
6.3. Eurajoki Auvi, Väkevä
1 p (Timo Trogen)
6.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (ari nieminen)
6.3. Eurajoki Verkkokari
1 p (Ismo Nousiainen)
Meriharakka Haematopus ostralegus Strandskata
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 m N (Pekka Kurki, Asko Saarinen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 N lask (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
4 1 p, 3 1a S (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
20.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 8:30 än p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
Kapustarinta Pluvialis apricaria Ljungpipare
28.3. Eurajoki Kainu
20 p, laski muutolta pellolle (Esa Helander)
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
6 p Ä (Ari Ahtiainen)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
27.3. Rauma Mäentaka
1 m (Miikka Lappalainen)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
4 p Ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
23.3. Eurajoki Kainu
3 jp (2a) p (Ari Ahtiainen)
23.3. Rauma Kuolimaa Kouklonkulma
2 p (Tapani Santamaa)
Töyhtöhyyppä Vanellus vanellus Tofsvipa
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
221 21 m N, 200 p (Ari Ahtiainen)
27.3. Eurajoki Kainu-Kaukomäki, Isoniitty
104 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
26.3. Eurajoki Kainu
105 p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
24.3. Rauma Kouklonkulma
180 30 p, 150 m lask (Hannele Ahonen, Kaija Viitasalo)
23.3. Eurajoki Kainu
241 (2a) p (Ari Ahtiainen)
9.3. Eurajoki Kaukomäki
1 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
8.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
4 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki kainu
9 p (Kalle Haapala)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Riippusillantie
1 p (Ari Ahtiainen)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (Ari Ahtiainen)
7.3. Rauma Ristinperä
1 p nous (Ismo Kiikola)
5.3. Eurajoki Verkkokari, pellot
1 m NE (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
5.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
1 p (Teijo Rantanen)
4.3. Eurajoki Verkkokari
26 1a m (Kalle Haapala)
4.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
47 p (Kalle Haapala)
4.3. Eurajoki Verkkokari,Väkevä
4 m (Kalle Haapala)
4.3. Eurajoki Kainu
32 p (Kalle Haapala)
3.3. Eurajoki Kainu
30 p (marketta kortelahti, Virva Poikonen)
3.3. Eurajoki Linnamaa
2 p (Tapani Santamaa)
3.3. Eurajoki Kainu, Mäki-Kainu
4 p (Jari M Lehtinen)
3.3. Eurajoki Kainu, Eskola
30 m (PekkaJ Nieminen, Anna-Maija Nieminen)
2.3. Eurajoki Verkkokari
2 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Kainu
31 p (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Auvi
13 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Kainu
6 p (Jarmo Majuri)
2.3. Rauma Mäentaka
48 p (Miikka Lappalainen)
2.3. Eurajoki Linnamaa
7 Ensin p pellolla,sitten Verkkokariin päin lentäen. (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
2.3. Rauma Mäentaka
40 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Rauma Kuolimaa
11 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Eurajoki Auvi
13 1a m (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
1.3. Rauma Unaja
2 m E (ari nieminen)
Tylli Charadrius hiaticula Större strandpipare
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
3 kiert (Pekka Kurki, Asko Saarinen)
28.3. Eurajoki Auvi
2 p (Esa Helander)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 S (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
Lehtokurppa Scolopax rusticola Morkulla
17.3. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
1 p (Kalle Haapala)
16.3. Rauma Kauklainen
1 p (Eetu Lehtonen)
Taivaanvuohi Gallinago gallinago Enkelbeckasin
28.3. Rauma Unajanlahti
1 k nous, Ampaisi mäkättäen laidunkosteikolta lintutorni... (Paula Korpinen)
28.3. Eurajoki Verkkokari
1 p, mullospellossa (Timo Trogen)
Kalalokki Larus canus Fiskmås
15.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
704 S (Hannu Kormano, Ari Ahtiainen, Kalle Haapala, Tom Lindroos, Jouko Lundé...)
Kesykyyhky Columba livia Tamduva
28.2. Rauma Vanha Rauma
50 Vähintään. p (Mikko Järvinen)
Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
5.3. Eurajoki Verkkokari, Riippusillantie
2 p nous (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
4.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
23 p (Kalle Haapala)
3.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
4 E (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
3.3. Eurajoki Kainu
2 p (Tapani Santamaa)
3.3. Rauma Kinnon maankaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan)
1 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Verkkokari
1 p, Laskeutui peltoon heti Verkkokarintien risteyksen jä... (Katariina Boman-Aaltonen, Tapio Aaltonen)
2.3. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
4 p (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Auvi
4 p (Kalle Haapala)
1.3. Rauma Kompinlahti
2 NE (Timo Trogen)
29.2. Eurajoki Vuojoen kartano
1 p (ari nieminen)
29.2. Eurajoki Luvia, Koivukari
1 p (Harri Hölttä)
29.2. Eurajoki Lauhtu, Isoniittu
5 p (Kalle Haapala)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 NE (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
28.2. Eurajoki Auvi
2 p (Kalle Haapala)
Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
15.3. Rauma Syvärauma, Kappelinsalmi
2 pariutuneet p (Hannele Ahonen)
9.3. Eurajoki Auvi
2 W (ari nieminen)
8.3. Rauma Petäjäs, Petäjäksentie
1 p Ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
7.3. Rauma Kuolimaa
3 p (Tapani Santamaa)
3.3. Rauma Pyynpää, Itsenäisyydenkatu
2 pariutuneet p Ä (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
2.3. Eurajoki Linnamaa
1 ad p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Eurajoki Lavila
1 Ä (Ossi Siivonen)
2.3. Eurajoki Krisankulma, Torppa
1 p (Kalle Haapala)
Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
15.3. Rauma Vanha Rauma, Naulamäki
2 p (Juha Salminen)
15.3. Rauma Naulamäki
2 kiert (Timo Trogen)
15.3. Rauma Vanha Rauma Naolmäki
2 p (Tapani Santamaa)
10.3. Rauma Vanha Rauma Naolmäki
2 p (Tapani Santamaa)
9.3. Rauma Vanha Rauma, Naolmäki
2 p (Jari M Lehtinen)
8.3. Rauma Vanha Rauma Naolmäki
2 p (Tapani Santamaa)
1.3. Rauma Naulamäki
2 p (Mikko Järvinen)
29.2. Eurajoki Lapijoki
2 p (Kalle Haapala)
Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
24.3. Rauma Lakari
1 p (Jyrki Lehtonen, Minna Lehtonen)
Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
18.3. Eurajoki Koivistonkulma
2 pariutuneet p (ari nieminen)
Kangaskiuru Lullula arborea Trädlärka
20.3. Rauma Mäentaka
1 m (Miikka Lappalainen)
Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
28.3. Eurajoki Kainu, Isoniitty
170 p Ä (Ari Ahtiainen)
25.3. Eurajoki Auvi
100 p (Kalle Haapala)
19.3. Eurajoki Auvi
150 p (Esa Helander, Tapani Santamaa)
17.3. Eurajoki Lavila
250 p (Juha Wallin)
9.3. Eurajoki Kaukomäki
150 p (Ari Ahtiainen, Marja Koskimäki)
3.3. Rauma Mäentaka
10 p (Miikka Lappalainen)
3.3. Rauma Kinnon maankaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan)
29 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki väkevä
1 ä (marketta kortelahti)
2.3. Rauma Kouklonkulma
16 2a m (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
2.3. Eurajoki Verkkokari
5 m (Kalle Haapala)
2.3. Eurajoki Väkkärä
1 m (Kalle Haapala)
1.3. Rauma Kinnon maankaatopaikka (Kulkulupa vaaditaan)
2 p än (Mikko Järvinen)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, torni
1 m (Kalle Haapala)
Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
24.3. Eurajoki Maasäikkä
1 m än (Seppo Kivislahti)
23.3. Eurajoki Mullila, Liuttu
1 m ä (Hannele Ahonen)
23.3. Eurajoki Auvi
1 m (Timo Trogen, Hannele Ahonen)
Luotokirvinen Anthus petrosus Skärpiplärka
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
6 2 Santamatalassa p, 4 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
25.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Hannu Klemola, Reijo Rantanen)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
3 1 p, 2 m (Kalle Haapala)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 Kovankivillä p (Ari Ahtiainen)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
7 m (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Esa Helander, Jari Alamäki, Jukka Sillanpää, Tapio virkku)
Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 p Ä (Kalle Haapala, Jukka Sillanpää)
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
1 p (Pekka Kurki, Paavo Harri, Asko Saarinen)
28.3. Eurajoki Maasäikkä
2 1 p Ä, 1 p ä (Seppo Kivislahti)
24.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
1 p Ä (Kalle Haapala)
23.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
2 1 p Ä, 1 p ä (Kalle Haapala, Markus Tuomi, Juha Wallin)
1.3. Rauma Nasulampi
1 Rätisevä. p ä (Mikko Järvinen)
Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
27.3. Eurajoki Koivistonkulma
1 p (ari nieminen)
Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
19.3. Rauma Pomppunen
1 Än p (Hannu Yli-Kauhaluoma)
7.3. Pyhäranta Ponkimäentie
1 p, ruokinnalla (Juha Saarnio, Marianne Saarnio)
4.3. Pyhäranta Ihode,Ponkimäentie
1 p, ruokinnalla (Juha Saarnio)
Punakylkirastas Turdus iliacus Rödvingetrast
17.3. Rauma Nasulampi
1 p (Juha Wallin)
Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
28.3. Pyhäranta Rihtniemi, lintutorni
48 3 p, 45 m (Kalle Haapala, Juha Kylänpää, Jukka Sillanpää)
7.3. Eurajoki Verkkokari, Riippusillantie
2 p nous (Ari Ahtiainen)
Mustavaris Corvus frugilegus Råka
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, torni
6 1a m (Kalle Haapala)
29.2. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava
6 N (Juha Salminen, Ari Ahtiainen, Jari Alamäki, Esa Helander, Juha Kylänpä...)
Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
15.3. Eurajoki Auvi
15 p (Kalle Haapala)
10.3. Eurajoki Verkkokari Väkevä
15 p (Tapani Santamaa)
8.3. Eurajoki Auvi
27 p (Kalle Haapala)
8.3. Eurajoki Verkkokari, Väkevä
11 p (Jarmo Majuri)
6.3. Eurajoki Verkkokari
15 p (Timo Trogen)
3.3. Eurajoki Verkkokari
18 p (Timo Trogen)
2.3. Eurajoki Verkkokari
22 p (Kalle Haapala)
29.2. Eurajoki Linnamaa
15 p (Mikko Järvinen, Juha Wallin)
28.2. Eurajoki Verkkokari
22 p, langalla rivissä (ari nieminen)
Pikkuvarpunen Passer montanus Pilfink
2.3. Pyhäranta Kukola
52 p, Talvilintulaskenta, Kukolan reitti (Teijo Rantanen, Roosa Hatakka)
Tikli Carduelis carduelis Steglits
11.3. Rauma Kouklonkulma
11 Än p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
9.3. Rauma Mäentaka
45 p Än (Tuomas Halminen)
9.3. Rauma Mäentaka
20 p Än (Tuomas Halminen)
Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
18.3. Eurajoki verkkokari
2 m (Kalle Haapala)
11.3. Rauma Kouklonkulma
9 Än p (Juha Salminen, Ari Ahtiainen)
9.3. Rauma Mäentaka
8 p (Tuomas Halminen)
9.3. Rauma Mäentaka
20 6 p nous än, 14 p Än (Tuomas Halminen)
7.3. Rauma Kodiksami
5 p (Tapani Santamaa)
Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
9.3. Rauma Mäentaka
1 p (Tuomas Halminen)
7.3. Rauma Kodiksami
2 p (Tapani Santamaa)
Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
23.3. Rauma Uotila
3 k p (marketta kortelahti)
1.3. Rauma vanha hautausmaa
2 p (Mikko Järvinen)
29.2. Rauma vanha hautausmaa
4 Vähintään. p än (Mikko Järvinen)
29.2. Rauma Polttimonkatu
1 k p (Mikko Järvinen)
28.2. Rauma vanha hautausmaa
5 p än (Mikko Järvinen)
Pajusirkku Emberiza schoeniclus Sävsparv
29.2. Eurajoki Olkiluoto, vierailukeskus
1 ä (Timo Trogen)
Katso havainnot
aikajärjestyksessä.
Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän
www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry