Koko maan uusimmat mielenkiintoiset havainnot

(www.tiira.fi).

Sivu päivitetty 22.1.2017 klo 1:24:01
Sisältää tarkastamattomia havaintoja.


Katso havainnot aikajärjestyksessä.


Kyhmyjoutsen Cygnus olor Knölsvan
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 211 14 juv p, 197 ad p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
16.1. Hammarland Gottby åkrar 2 p (Pejk Eriksson)

Taigametsähanhi Anser fabalis fabalis Sädgås (rasen fabalis)
16.1. Hammarland Gottby åkrar 2 p (Pejk Eriksson)

Tundrametsähanhi Anser fabalis rossicus Sädgås (rasen rossicus)
17.1. Jomala Gottby, Böjsas 2 +2kv p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Valkoposkihanhi Branta leucopsis Vitkindad gås
21.1. Helsinki Eläintarhanlahti 2 p (Jouni Karppinen, Jyri Hakala, Ari Rosenberg)
20.1. Helsinki Eläintarhanlahti 2 p, junasta (Kari Varvikko)
20.1. Helsinki Tokoinranta 2 p (Hans Viitasola)
18.1. Lahti Pikku-Vesijärvi 2 p, Pullahanhina Pikku-Vesijärven pikkualtaassa (Juhani Sirkiä)
13.11.2016.-15.1. Lahti Pikku-Vesijärvi 2 p (Tarja Aho-Silaste, Yrjö Autere, Teemu Fors, Petri Haapanen, Kari Haata...)

Tavi Anas crecca Kricka
21.1. Lappeenranta Reijola, puhdistamo 6 3 n p, 3 k p (Janne Aalto)
21.1. Helsinki Viikin puhdistamo 4 p, 1 koiras, 3 naaraspukuista (Pekka J. Nyman, Taina Nyman)
21.1. Helsinki Viikin puhdistamo 4 3 n p, 1 k p (Markku Mikkola-Roos, Aili Jukarainen, Timo Metsänen)
20.1. Valkeakoski Tervasaari Sahanlahti 3 n-puk p, ed (Jussi Kallio)
19.1. Lappeenranta Reijola 6 p, 5k1n (Pertti Rasp)
19.1. Lahti Ali-Juhakkala, puhdistamo 3 2 n-puk p, 1 k p (Jorma Rautama)
18.1. Lahti Nikula, puhdistamon allas 3 p (Jouni Holopainen)
15.1. Lappeenranta Vedenpuhdistamo 2 n p (Petri Salakka)
15.11.2016.-15.1. Lahti Ali-Juhakkala, puhdistamo 6 1 k jp p, 5 n-puk p, Max. 6p. Jaksolla enimmillään 1 ... (Teemu Fors, Jorma Heinonen, Jouko Hiltunen, Timo Hämäläinen, Vesa Ijäs...)

Sinisorsa Anas platyrhynchos Gräsand
18.1. Jyväskylä Rauhalahti 850 p (Jarkko Mäntynen)

Lapasorsa Anas clypeata Skedand
18.1. Heinola Kirkkolampi 1 k p (Jouni Holopainen)
16.1. Heinola Hiidenhauta 1 k p (Veli-Antti Lipsanen, Irma Lipsanen)
13.4.2016.-15.1. Heinola Kirkkolampi 1 k p (Jouko Aavikko, Kari Ahtiainen, Arto Ahvenainen, Tapio Alanko, Teemu Fo...)

Tukkasotka Aythya fuligula Vigg
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 770 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Lapasotka Aythya marila Bergand
21.1. Parainen Korppoo, Utö 71 6 m, 65 p (Jorma Tenovuo, Mikko Järvinen)
20.1. Parainen Korppoo, Utö 65 p (Jorma Tenovuo, Tapani Aarnio, Mikko Järvinen)
18.1. Föglö Klovskärs fjärden 20 (1a) SW, pilkkasiipien seurassa (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
18.1. Parainen Korppoo, Utö 70 p, Satamalahdella. (Mikko Järvinen, Ismo Saarinen., Jorma Tenovuo)
17.1. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 22 p (Juha Kylänpää, Kalle Haapala)
17.1. Eckerö Torpfjärden, Båthamnen 17 9 n-puk p, 8 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Parainen Korppoo, Utö 70 p (Ismo Saarinen., Mikko Järvinen)
17.1. Eckerö Berghamn 15 11 n-puk p, 4 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 72 p (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen, Ismo Saarinen.)
15.1. Parainen Korppoo, Utö 74 p (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)

Kyhmyhaahka Somateria spectabilis Praktejder
21.1. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Juha Niemi)
21.1. Pori Tahkoluoto (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Juha Sjöholm, Sari Kantinkoski)
20.1. Pori Tahkoluoto (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Petteri Mäkelä)
19.1. Pori Tahkoluoto (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Petteri Mäkelä)
18.1. Pori Tahkoluoto (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Petteri Mäkelä)
16.1. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p (Petteri Mäkelä)
9.12.2016.-15.1. Pori Kallioholma (kulkulupa vaaditaan) 1 n 2kv p, Löysi Pekka Eriksson. (Pekka Eriksson, Jaakko Esama, Jari Helstola, Mikko Järvinen, Tuomas Ke...)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
16.1. Helsinki Santahamina, eteläkärki 2800 1100 5a, Kuivasaaresta länteen p kiert, 500 2a, Isosaar... (Taavi Sulander)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
17.1. Jomala Hammarudda 180 (1a) p, noin (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 265 m (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)

Pilkkasiipi Melanitta fusca Svärta
21.1. Uusikaupunki Pyhämaa, Vasikkari 35 p (Tarmo Nurmi, Jussi Jauhiainen, Kimmo Kuusisto)
17.1. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 85 26 S, 53 p, 6 N (Juha Kylänpää, Kalle Haapala)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 45 m (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 50 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 26 19 11+6+1+1 p, 7 2+5 m (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)
15.1. Pyhäranta Rihtniemi, torni 46 3 N, 2 N, 21 S, 11 lask, 2 S, 2 N, 3 N, 2 N (Timo Elovaara, Hannu Huhtinen, Mikael Nordström)

Mustalintulaji Melanitta sp Melanitta (släktet)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 112 m (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
21.1. Espoo Suvisaaristo, Lilla Bodö 310 p (Mikko Karkia)
19.1. Hanko Vedagrundet 324 p (Mika Teivonen)
17.1. Inkoo Kopparnäs, Klobbacka, kallio 480 4a p (Taavi Sulander)
16.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 450 p (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)
15.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 400 laskettu p (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
17.1. Eckerö Västerfjärden 51 19 n-puk p, 32 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Kirkkonummi Porkkala, Lähteelä 11 p, 7/5 (Jukka T. Hauru, Pirkko Elfvengren)
16.1. Saltvik Vesterkleven 21 9 n p, 12 k p (Christer Svedmark)

Tukkakoskelo Mergus serrator Småskrake
21.1. Uusikaupunki Pyhämaa, Pullonkari 13 p (Tarmo Nurmi, Jussi Jauhiainen, Kimmo Kuusisto)
17.1. Parainen Korppoo, Utö 14 p (Ismo Saarinen., Mikko Järvinen)
17.1. Hammarland Tällholm 12 7 n-puk p, 5 k p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 17 p (Juha Kylänpää, Kalle Haapala)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 10 kiert (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)
15.1. Pyhäranta Rihtniemi, torni 24 2 N, 22 p (Timo Elovaara, Hannu Huhtinen, Mikael Nordström)

Teeri Tetrao tetrix Orre
20.1. Pöytyä Kontola 115 p (Erkki Kallio)
18.1. Pöytyä Kontola 132 p, ainakin. (Hannu Aunio, Heikki Laiho, Eino Niskanen)
16.1. Tyrnävä Roustinkorpi, Hautala 103 61 n p, 42 k p (Reijo Kylmänen)
16.1. Pöytyä Pohjankulma Kontola 103 63 n p, 40 k p (Mikko Tamminen)

Pikku-uikku Tachybaptus ruficollis Smådopping
21.1. Oulu Laanila, Kemiran kanava/allas 1 p (Arto Niemi)
21.1. Sastamala Keikyä, riippusilta 1 p, ed (Kari Heinonen)
21.1. Sastamala Kiikka, Sahanlahti 1 p (Kalevi Yli-Erkkilä, Jarmo Koivisto, Hannu Ruotsalainen, Jukka Virtanen)
20.1. Kouvola Puolakankoski 1 p, bongaus (Kari Sinkkonen)
20.1. Sastamala Keikyä, Riippusilta 1 p (Kalle Lindeman)
4.12.2016.-20.1. Äänekoski Kuhnamo, tehtaan sula 1 tp p (Markku Alen, Teemu Fors, Juho Hartikka, Eino Hiekkanen, Heikki Hiekkan...)
19.1. Varkaus Ämmäkoski, levike 1 tp p, Ed. (Heikki Pentikäinen, Jukka Ihanus, Pekka Ruotsalainen)
19.1. Eura Nummi, Eurajoen jokiuoma 1 p (Hannu Pihlasalo)
19.1. Eura Eurajoki, Urheilukentän silta 1 tp p (Rauli Lumio, Hannu Kormano)
19.1. Varkaus Ämmäkoski, Levike 1 tp p (Jouni Holopainen)
17.1. Sastamala Ulvi, Sahanlahti 1 p, ed (Kalevi Yli-Erkkilä)
17.1. Oulu Laanila, Kemiran kanava/allas 1 p (Kalle Hiekkanen)
17.1. Eura Eurajoen vesiuoma 1 tp p (Raimo Uusitalo)
16.1. Eurajoki Olkiluoto (kulkulupa vaaditaan) 3 p (Tapani Ojala)
16.1. Eura Eurajoki, Urheilukentän silta 1 p (Juha Sjöholm, Sari Kantinkoski)
9.12.2016.-15.1. Sastamala Kiikka Sahanlahti 2 p, Joulukuussa vielä kaksi lintua ja tammikuussa paikal... (taavi aapola, Marko Dahlman, Kari Heinonen, Jari Laiho, Kalle Lindeman...)
7.-15.1. Sastamala Pehula Kemiran alue 2 p (Kari Heinonen, Pekka Mustakallio, Jukka Tervamäki, Jukka Virtanen)
15.1. Eura Eurajoki, Ali-Nuorante 1 p (Tuomas Ketonen, Pasi Alanko)
8.12.2016.-15.1. Eurajoki Olkiluoto (kulkulupa vaaditaan) 4 p, uiskentelivat muiden vesilintujen joukossa (Petri Hakosalo, Veli Puputti, Juha Salminen)
1.-15.1. Oulu Laanila, Kemiran kanava/allas 1 p (Esa Borén, Vesa Heikkilä, Kalle Hellström, Tuomas Herva, Pekka Järvelä...)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
21.1. Vesilahti Säijänselkä 25 p, lentelivät ja istuivat jäällä (Ritva Mikkola, Kirsti Vaden ja Risto Mikkola)
20.1. Vesilahti Säijänselkä 24 p, jäällä vaihtelivat paikkaa (Ritva Mikkola, Kirsti Vadén)
19.1. Kristiinankaupunki Piha, Skaftung 25 p, Jäällä ja ilmassa (Ilkka Eerola, Pirjo Eerola)
15.1. Vesilahti Säijänselkä 25 p, Iso Sammassaaren koillis/pohjoispuolella, 25 yksilöä... (Tuulikki Tuomola, Juha Tuomola)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
16.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 1 n-puk p (Sebastian Andrejeff)
15.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 1 n-puk p (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
17.1. Huittinen Jokisivu 3 p, Istuivat hetken yhtaikaa samassa koivussakin (Heikki Jaakola)
14.-15.1. Espoo Ämmässuon kaatopaikka 3 p, lokkilaskenta, kulkulupa vaaditaan (Jörgen Palmgren)
15.1. Lohja Osuniemenlahti, M-Realin oja 3 (Erkko Einiö)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
21.1. Loimaa Raikkola 2 p (Erkki Kallio)
21.1. Huittinen Vesiniitty 2 p (Marko Dahlman)
21.1. Sastamala Keikyä, Villilä 2 p (Hannu S. Virtanen)
21.1. Loimaa Raikkola 2 p, karttapisteissä (Jani Jokinen, Ranja Sinisalo)
21.1. Loimaa Suni 2 1 NNW, 1 p (Jani Jokinen, Ranja Sinisalo)
20.1. Säkylä Omahaara 2 p (Tuomo Nordlund)
20.1. Pöytyä Auvainen, Peltola 2 p (Mikko Tamminen)
19.1. Säkylä Omahaara 4 p (Rauli Lumio, Hannu Kormano)
18.1. Loimaa Raikkola 2 p, karttapisteissä (Jani Jokinen, Ranja Sinisalo)
17.1. Loimaa Raikkola 2 p (Erkki Kallio)
17.1. Sastamala Keikyä, Kiviniemi 2 p, ed (Kalevi Yli-Erkkilä)
17.1. Loimaa Alastaro, Kesärlä 2 p (Erkki Kallio)
16.1. Sastamala Kiviniemi 2 p (Jukka Tervamäki)
16.1. Säkylä Omahaara 2 p (Juha Sjöholm, Sari Kantinkoski)
13.11.2016.-15.1. Sastamala Keikyä Kiviniemi 3 p (Esko Antila, Kari Isokivijärvi, Lassi Kangasmäki, Kalle Lindeman, Jouk...)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
15.1. Nurmijärvi Savikko 2 p, ilm k ja n. Toinen iski carduelisparveen epäonnistun... (Jukka Leskelä)

Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
20.1. Hanko Vedagrundet 1 p (Reijo Kallio)
19.1. Hanko Vedagrundet 1 ad p (Mika Teivonen)

Merisirri Calidris maritima Skärsnäppa
21.1. Raasepori Tammisaari, Myggan 16 4 p, 5 p, 7 p, Seuranta-alueen havainnot: 4 + 6 + 10 + ... (Matti Riihimäki)
21.1. Raasepori Tammisaari, Nimetön 6 +1kv p (Matti Riihimäki)
21.1. Raasepori Tammisaari, Stenskär 13 3 +1kv p, 1 1kv p, 9 +1kv p, Seuranta-alueen havainn... (Matti Riihimäki)
21.1. Raasepori Tammisaari, Klovaskär 11 3 p, 3 p, 5 p, Seuranta-alueen havainnot: 4 + 6 + 10 + ... (Matti Riihimäki)
20.1. Parainen Korppoo, Utö 36 36 35 Bådanilla, 1 itärannalla p (Jorma Tenovuo, Tapani Aarnio, Mikko Järvinen)
17.1. Parainen Korppoo, Utö 30 p (Ismo Saarinen., Mikko Järvinen)
16.1. Eckerö Ådskärsgrynnan 6 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 120 p (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen, Ismo Saarinen.)

Riskilä Cepphus grylle Tobisgrissla
18.1. Föglö Merireitti (52 km): Storklobben - Grillskärs fjärden - Skottskärsfjärden - Klovskärsfjärden - Hamnskär - Ljusskärs fjärden - Storklobben 18 6 tp p, 9 2kv p, 3 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Skeppsvikin lounaispuoli 18 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Merireitti (65 km): Postbryggan - Emskär - Ådskär - Sälskär (Hammarland) - Högsten - Skarven - Ängeskär (Hammarland) - Postbryggan 22 4 p, 11 2kv p, 7 +2kv tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Styrsingsuddenin eteläpuoli 28 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Ruokki Alca torda Tordmule
21.1. Parainen Korppoo, Utö 4 1 tp p, 3 tp m (Jorma Tenovuo, Mikko Järvinen)
19.1. Parainen Korppoo, Utö 2 tp m (Jorma Tenovuo, Tapani Aarnio)
18.1. Föglö Ljusskärs fjärden 4 tp (2a) W (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Pyhäranta Rihtniemi, lintulava 11 m S, 2+6+3 melko lyhyen ajan sisällä (max 15 min) (Juha Kylänpää, Kalle Haapala)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 10 6 lask, 2 NW, 2 N (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)
16.1. Jomala Västerkläppin alue 6 tp (2a) p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Eckerö Sandgrundenin alue 2 tp p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Grönlanninlokki Larus glaucoides Vitvingad trut
12.-21.1. Tornio Suensaari 1 2kv p, Lintu ollut paikalla varmuudella ainakin 10.1.2... (Kimmo Lankila, ym.)

Isolokki Larus hyperboreus Vittrut
18.1. Raahe Maivaperä 1 ad p (Kari Varpenius)

Uuttukyyhky Columba oenas Skogsduva
19.1. Lappeenranta Hyvättilä 4 p (Pertti Rasp)
19.1. Lieto Suopohja 12 p nous (Timo Alppi)
19.1. Taivassalo Karirannantie 5 lask (Pauli Kurkilahti)
6.12.2016.-18.1. Eurajoki Vuojoen pellot 5 p (Ari Ahtiainen, Pasi Alanko, Mikko Järvinen, Tuomas Ketonen, Seppo Kivi...)
18.1. Kemiönsaari Västankärr 19 p (Markku Harmanen)
17.1. Kemiönsaari Neljäntammentie 19 (Olavi Nurmi)
16.1. Salo Halikko, Tapiola 13 p, Sänkipellolla (Olli Pekka Aaltonen, Marko Kaukinen)
15.1. Salo Halikko Tapiola 16 p (Jorma Kirjonen)
15.1. Turku Paattinen, Ropomäki 8 p lask (Joonas Jussila)

Sepelkyyhky Columba palumbus Ringduva
20.1. Kotka Puistola 14 p (Jukka Rokkanen)
18.1. Kotka Puistola 4 2kv p (Jukka Rokkanen)
13.-17.1. Salo Moisio 4 p (Olli Pekka Aaltonen, Lea Kivijärvi, Simo Kivijärvi)
15.1. Sauvo Teininki 7 p (timo helenius)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
17.1. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 3 p (Kimmo Lankila, Matti Suopajärvi, ym.)
4.-15.1. Tyrnävä Jokisilta, Siirankorpi 3 p, 1-3 lintua peltoalueella (Kalle Hiekkanen, Veli-Pekka Honkanen, Pekka Järvelä, Jaakko Koistinen,...)

Sarvipöllö Asio otus Hornuggla
16.1. Masku Lankila 2 1 2kv koiras... reng, 1 k 2kv reng (Ari Rivasto)
15.1. Masku Lankila 2 1 k +3kv 338 g. huippupaino koiraalla! reng, 1 n +3kv H... (Ari Rivasto)

Suopöllö Asio flammeus Jorduggla
21.1. Tyrnävä Jetsonen 1 p, Lähti koiran edestä pellolta (Ahti Putaala)
19.1. Kouvola Tolkkila 1 p, ojasta lentoon. (Markku Piepponen)

Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
20.1. Brändö Borkenholm 6 p (Tommy Pettersson)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
19.1. Turku Kakskerta 1 N (Teppo Viherkoski)
16.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 1 p (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)

Tunturikiuru Eremophila alpestris Berglärka
21.1. Järvenpää Puolmatkan kaatopaikka 3 p (Mauno Mustakangas, Jorma Hellsten, Riitta Honkaranta, outi sallinen)
21.1. Järvenpää Kaatopaikka 3 p (Asko Rokala)
21.1. Järvenpää Kaatopaikka 3 p (Arto Ahvenainen, Juha Ahvenainen)
20.1. Järvenpää Kaatopaikka 3 p (Pekka Sarvela)
19.1. Järvenpää Kaatopaikka 3 p (micha fager)
18.1. Järvenpää Kaatopaikka 3 p, Huipulla nyt kolmen linnun parvi (Jyri Strandberg)
7.-16.1. Järvenpää Kaatopaikka 2 p, Linnut ovat varsin arkoja, pakoetäisyys yli 50 metri... (Ari Ahtiainen, micha fager, Erkki Färm, Hannu Kekkonen, Jarmo T. Koist...)
15.1. Salo Jokikaustantie 2 (jose STENING, PIRKKO STENING)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
18.1. Viitasaari Huopanankoski 20 p (Tauno Hiekkanen)
16.1. Tervo Huuhtajankoski 14 p, Saukko hienosti näkyvillä yhdellä kalaportilla. (Risto Saranto)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
20.1. Parainen Korppoo, Utö 2 p (Jorma Tenovuo, Tapani Aarnio)
19.1. Parainen Korppoo, Utö 3 p (Jorma Tenovuo, Tapani Aarnio, Mikko Järvinen)
18.1. Maarianhamina nabben 2 Ä (Johan Ekholm)
17.1. Eckerö Torp 2 p (Jarkko Santaharju)
17.1. Parainen Korppoo, Utö 2 p (Ismo Saarinen.)
16.1. Espoo Kaitalahti 2 p, Havainnoijan paikassa yksi näkyi, linnun paikassa ku... (Kari Haataja)
16.1. Jomala Torpfjärden, Norra mot öster 2 ä (Johan Ekholm)
16.1. Parainen Korppoo, Utö 4 p (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)
15.1. Parainen Korppoo, Utö 2 p (Ismo Hyvärinen, Mikko Järvinen)

Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
21.1. Salo Puhdistamo 1 p, Puhdistamon osmankäämialtaassa (Olli Pekka Aaltonen, Mauno Harju)
2.11.2016.-21.1. Salo Halikonlahti 1 p, Puhdistamon laskuojassa ja osmankäämialtaassa. 8.11.... (Olli Pekka Aaltonen, Pasi Airike, Tomi Juurikivi, Hanna Järvinen, Ilkk...)
20.1. Pori Pihlava, Työväentalontie. 1 p (Kimmo Härkönen)
17.1. Hammarland Postad 2 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
16.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 1 asemalla p (Kim Kuntze)
15.1. Parainen Korppoo, Utö 1 p (Ismo Hyvärinen)

Taigarautiainen Prunella montanella Sibirisk järnsparv
21.1. Turku Topinojan kaatopaikka 1 p (Timo Lahti, Matti Lahti)
19.1. Turku Topinojan kaatopaikka 1 1 aidan takaa, rengas vas. jalassa p (Kai Norrdahl)
18.1. Turku Topinojan kaatopaikka 1 p, Aidan takaa (Veli-Matti Suominen, Masi Kopsa, Mauno Mustakangas)
17.1. Hammarland Postad 1 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)
17.1. Turku Topinojan kaatopaikka 1 p, alaruokinnalla (Timo Elovaara, Matti Halonen, Aino Loivaranta, Pekka Loivaranta, Kai M...)
16.1. Hammarland Postad 1 p (Pejk Eriksson)
16.1. Turku Topinojan kaatopaikka 1 renkaallinen p Än (Jorma Hellsten)
10.12.2016.-15.1. Turku Topinojan kaatopaikka 3 p, Bongaaminen ei ole mahdollista kaatopaikan aitojen s... (Hanna Aalto, Janne Aalto, Stina Ahvenjärvi, Pasi Airike, Pekka Alho, H...)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
21.1. Inkoo Sommarn 2 (Jari Ullakko)
21.1. Inkoo Sommarn 2 (Jari Ullakko)
17.1. Helsinki Lauttasaari 2 1 Länsiulapanniemi p, 1 Pohjoiskaari 3 p (Jukka A. Lahtinen)
15.1. Helsinki Töyrynummi 2 Kesantopolun länsipää piharuokinta ja Kesantotien etelä... (Tuomas Manninen)
15.1. Parainen Korppoo, Jurmon lintuasema 2 1a suon laskupurolla p (Sebastian Andrejeff, Kim Kuntze)

Mustarastas Turdus merula Koltrast
19.1. Helsinki Katajanokka 45 p (Jyrki Pynnönen)
15.1. Helsinki Käpylä 75 p (Henry Tennberg)
15.1. Espoo Matinkylä 40 p, Tynnyripuiston ja Piispansillan (Länsiväylän varren ... (Risto Nevanlinna)

Mustakaularastas Turdus atrogularis Svarthalsad trast
18.-21.1. Keuruu Häkkiskylä 1 k p, Seppo Niemen piharuokinnalla, ed Ruokinnalla. Mus... (Markku Alen, Seppo Blom, Teemu Fors, Arto Halttunen, Mika-Petri Harju,...)
21.1. Keuruu Häkkiskylä 1 k p än, hetken hyvin näkyvillä ja myös äänteli (Tuula Suihko, Kari Laamanen)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
21.1. Helsinki Suomenlinna 1 p, taidekoulun lähellä räksien kanssa. (Tom Nordblad)
16.-18.1. Espoo Soukansalmi 1 än (Jani Ceder)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
15.1. Helsinki Katajanokka 1 p (Seppo Vuolanto, Airi Jaro)

Viiksitimali Panurus biarmicus Skäggmes
18.1. Korsnäs Västanlid, Fjärdsbådan 46 4 E-puolella Bysundetin puolella sekä vielä yhden parve... (Harry Seppälä, Matti Maskulin)
17.1. Närpiö Piolahti 16 a16 p, Myöskin kahdesta eri suunnasta kuului parven ään... (Sami Jansson)
16.1. Masku Lemu, Uimaranta 35 p (Rauli Lumio)

Talitiainen Parus major Talgoxe
21.1. Joensuu Uimaharju 362 taajamalaskenta p (Matti Koivula, Reijo Erola, Hannes Pasanen)

Viitatiainen Poecile palustris Entita
22.10.2016.-21.1. Kotka Korela 1 r pyyd reng, Klaus Laineen löytämä. kävi ruokinnalla 20... (Ari Eerola, Seppo Grönlund, Eero Hietanen, Jouko Hiltunen, Tatu Hokkan...)
21.1. Parikkala Kannas 1 p, äänekäs yksilö (Janne Aalto, Jouko Rantanen)
20.1. Parikkala Kannas 3 p, ruokinnalla.(koko päivän tarkalla seurannalla enimil... (Jouko Rantanen)
20.1. Tyrnävä Temmes, Koskelankyläntie 35 1 p än, innokkaasti äänessä (Reijo Kylmänen)
9.-19.1. Tohmajärvi Värtsilä Uusikylä, Lampelantie 1 Kävi harvakseltaan koko ajan syötöllä. videoitu p, 10.1... (Hannu Kivivuori)
16.1. Hollola Kukkila, Toisenmäenkuja 1 p än (Risto Silaste)
1.-16.1. Järvenpää Kaakkolan talviruokintapaikka, Tuusulanjärvi 1 p (Ari Ahtiainen, Mika Asikainen, micha fager, Jari Helander, Susanna Kau...)
15.1. Porvoo Suiston alue 1 p, Todennäköisesti sama yksilö kuin Lokkitiellä ollut. (Matti Markus Seppä, Arja Wallenius-Seppä)
12.-15.1. Hollola Kukkila, Toisenmäenkuja 1 p än, jälleen paikalla (varmaan ollut koko ajan, mutta ... (Jorma Heinonen, paavo posti, Mikko Pryl, Kari Reinikainen)
15.1. Tohmajärvi Värtsilä 1 p, edelleen (Anssi Ronkainen)

Hömötiainen X lapintiainen Poecile montanus X Poecile cinctus Talltita X lappmes
16.1. Kuusamo Oulanka 1 p (Heikki Seppänen, Jarmo Manninen)

Lapintiainen Poecile cinctus Lappmes
16.1. Inari Vuontisjärvi, Korppivuono 10 p, ruokinnalla (Martti Rikkonen)

Pähkinänakkeli Sitta europaea Nötväcka
20.1. Maarianhamina Klinten 2 p Ä, Nytt ställe för mig att se denna art (Johan Ekholm)
20.1. Joensuu Eteläkatu 2 p, Kävivät ruokinnalla (Mika Heikkala)
19.1. Joensuu Eteläkatu, kaupungin ruokinta 2 p (Urho Paakkunainen)
18.1. Jomala ramsholmen 5 Än p kiert, kan ha varit ännu flera. hade 4 samtidigt i... (Johan Ekholm)
15.1. Lappeenranta Pappilanniemi, talviruokinnat 2 p (Jarmo Pirhonen, Seppo Korpela, Kari Käkelä, Jouko Bräysy)
15.1. Joensuu Eteläkatu 2 p (Harri Hölttä, Kaija Helle)

Pähkinänakkeli (alalaji europaea) Sitta europaea europaea Nötväcka (rasen europaea)
20.1. Hamina Ristiniemi, Pikiniemi 2 k p än (Eero Hietanen)
17.1. Parikkala Kirkonkylä 2 p än, keltarenkainen ja toiselta en nähnyt jalkoja - mo... (Janne Aalto)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
21.1. Lohja Risten, Strykmossen th 40 p, Nuori ja vanha renkaaton (Esa Aaltonen)
16.1. Lohja Risten, Strykmossen th 38 p, 1" renkaaton (Esa Aaltonen)

Naakka Corvus monedula Kaja
18.1. Lahti Kujalan jätekeskus, suljettu alue, kulkulupa vaaditaan, huomioliivi pakollinen 3000 p (Pekka Saikko)
15.1. Lahti Kujalan jätekeskus 3000 p, arvio (paavo posti, Jorma Heinonen)

Korppi Corvus corax Korp
17.1. Vesilahti Säijänselkä 230 noin jäällä verkkoavannoilla ja puissa välillä Sammassa... (Rainer Mäkelä)

Varpunen Passer domesticus Gråsparv
15.1. Kittilä kk Peuratie 5 175 p, ruokinnalla (Hilkka Suomalainen)
15.1. Kittilä kk Peuratie 5 210 p, ruokinnalla (Hilkka Suomalainen)
15.1. Helsinki Tervasaari 170 p (Tuomas Immonen)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
17.1. Hammarland Postad 22 p (Pekka Rusanen, Antti Below, Markku Mikkola-Roos, Jarkko Santaharju)

Tikli Carduelis carduelis Steglits
21.1. Salo Hitola, Jaanu 120 p, sänkipellolla levoton carduelis-sekaparvi, josta val... (Arto Laesvuori, Terttu Laesvuori)
20.1. Asikkala Pulkkila, Papsala 100 p, arvio (paavo posti)
18.1. Asikkala Pulkkila, pellot 120 p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen)
16.1. Hammarland Postad 100 p (Pejk Eriksson)
15.1. Asikkala Kirkonkylän pellot, Papsala 80 p (Petri Haapanen)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
21.1. Nurmijärvi Savikko 70 p (Pekka Toikka)
19.1. Nurmijärvi Rajamäki, Savikon pellot 50 noin p (Reima Stigell, Risto Salo)
19.1. Nurmijärvi Savikko 50 p (Pertti Uusivuori)
18.1. Nurmijärvi Rajamäki, Savikon pellot 33 p (Jörgen Palmgren, Jouko Olkio)
15.1. Nurmijärvi Savikko 20 nn p, Isossa carduelisparvessa. Saattoi olla paljon ene... (Jukka Leskelä)
15.1. Paimio Kravinkuja 40 p (Matti Lempiäinen)

Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
21.1. Nakkila Leistilänjärvi 24 p (Arno Lipsanen)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
20.1. Hämeenkyrö Kaipio Maaniittu,piharuokinta 20 p, Vähimmäismäärä 20 n yli sadan urpiaisparvessa. http... (Timo.J Palomäki)
19.1. Inari Siggavuono 16 p, kotipihan ruokinnalla (Martti Rikkonen)
14.-15.1. Asikkala Kirkonkylä, Papsala 10 p (Petri Haapanen, Jorma Heinonen, Rauno Kosonen)

Punatulkku Pyrrhula pyrrhula Domherre
17.1. Pori Tyrnikari (kulkulupa vaaditaan) 82 a77 tyrninmarjoilla p (Petteri Mäkelä)

Nokkavarpunen Coccothraustes coccothraustes Stenknäck
17.1. Espoo Kuurinniitty 6 a6 p än (Arto Keskinen)
16.1. Hamina Hevoshaka, Ajurinkatu 8 lask p nous SW, hetken tilhiparven viereisen puun latva... (Eero Hietanen)
15.1. Porvoo Myllymäki 8 p (Risto Suksi)

Lapinsirkku Calcarius lapponicus Lappsparv
20.1. Turku Koroisten pellot 1 keltasirkkuparvessa p (Peter Uppstu)
20.1. Turku Koroinen 1 p (Teuvo Imponen)
16.-18.1. Turku Koroinen 1 p, Löytäjä: Tarmo Nurmi. (Timo Elovaara, Ismo Kiikola, Jukka Kivelä, Hannu Kormano, Kai Mantere,...)
18.1. Hamina Vilniemi, kartanon pellot 2 p, suuressa keltasirkkuparvessa (Klaus Laine)
18.1. Uusikaupunki Mähkärlä 2 p, Embcit parvessa (Hannu Kormano)
18.1. Porvoo Kiiala 1 p, keltasirkkuparvessa (Timo Sahi, Rolf Friberg)
17.1. Porvoo Mossakrog, Storängen 1 p (Markus Keskitalo)
28.12.2016.-17.1. Kouvola Värälä 2 p ä (Markku Piepponen)
15.1. Porvoo Kiiala 1 p, ainakin yksi lintu ed. isossa ecit parvessa (Jari Lehtinen)
15.1. Porvoo Kiiala 1 k p (Mika Teivonen, Jarmo T. Koistinen)

Pulmunen Plectrophenax nivalis Snösparv
21.1. Nakkila Leistilänjärvi 15 S (Arno Lipsanen)
20.1. Säkylä Omahaara 40 n 40 p (Jukka J. Nurmi)
19.1. Pori Toukari 41 p (Juha Sjöholm, Sari Kantinkoski)
19.1. Säkylä Omahaara 60 noin p kiert (Juha Salminen)
18.1. Vaasa Söderfjärden, Meteoriihen lintutorni 120 tornista noin E p (Harry Seppälä, Matti Maskulin)
17.1. Muhos Matokorpi 70 n70 p, Tuula ja Kari Wälin löytämä parvi (Reijo Kylmänen, Tuula Wäli, Kari Wäli, Veli-Pekka Honkanen)
17.1. Masku Villilä 450 p, Varovainen arvio. (Ari Holmiluoto)
17.1. Pori Yyteri hiekkaranta 11 p (Seppo Järvinen)
17.1. Pori Yyteri. 11 p (Kimmo Härkönen)
16.1. Pori Toukari 45 a n45 p (Aarne Lahti, Orvokki Hakala, Runar Pada)
16.1. Säkylä Omahaara 30 p (Juha Sjöholm, Sari Kantinkoski)
16.1. Kokkola Vattaja, Kalsonnokka 90 p (Matti Sykkö)
14.-15.1. Säkylä Omahaara 39 p (Juha Heino, Rauli Holm, Kari Kekki, Eljas Peltomaa, Jarmo Holm)

Keltasirkku Emberiza citrinella Gulsparv
21.1. Porvoo Mossakrog, Storängen 700 p, Karkea minimiarvio.. (Jukka Tanner)
21.1. Lohja Nummi-Pusula, Kuuselanpellot 500 p (Matti Hovi)
21.1. Salo Halikko, Putola 500 p, nn, kahdessa puimattomassa kaurapellossa salitunojan... (Olli Pekka Aaltonen)
21.1. Lieto Taka-Raukkala, Kailassuo 450 p, karkea arvio (Esa Rajamäki)
20.1. Lieto Tuuliniittu, Kailassuo 550 p, nn .. (Jukka Tanner)
18.1. Asikkala Pulkkila, pellot 700 p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen)
18.1. Hamina Vilniemi, kartanon pellot 700 p (Klaus Laine)
17.1. Turku Koroinen, pellot 400 p, nn400 (Timo Elovaara, Hannu Kormano, Tarmo Nurmi, Veli-Matti Suominen, ym...)
17.1. Hamina Vilniemi, Kartanon pellot 500 p (Pentti Linko)
17.1. Porvoo Mossakrog, Storängen 1000 p (Markus Keskitalo)
16.1. Tyrnävä Roustinkorpi, Hautala 400 n400 p (Reijo Kylmänen)
16.1. Lieto Taka-Raukkala, Kailassuo 400 p (Seppo Aspelund)
16.1. Turku Koroinen 400 p, noin (Tarmo Nurmi)
15.1. Sastamala Vaunusuo E 700 p (Pekka Suhonen)
15.1. Asikkala Kirkonkylän pellot, Papsala 800 p (Petri Haapanen)

Pajusirkku Emberiza schoeniclus Sävsparv
18.1. Korsnäs Västanlid, Fjärdsbådan 8 p (Harry Seppälä, Matti Maskulin)
16.1. Masku Lemu, Uimaranta 16 p (Rauli Lumio)
15.1. Masku Lemu, uimaranta 17 p (Petri J Vainio)
15.1. Masku Lemu, uimaranta 15 p (Jori Ruohonen)

Risteymä hybrida Ob. hybrid
15.1. Pello Lempeä (koti) 1 2kv p, Rengastettu ruokintapaikalta urpiaisen ja tundra... (Jorma V.A. Halonen)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry